Aj v máji prinášame učiteľstvu stredných a základných škôl okrem workshopov aj novinky a podnety na vzdelávacie aktivity, ktoré reflektujú aktuálne ľudskoprávne témy. Môžete ich priamo zapracovať do svojich vzdelávacích hodín, workshopov či školení – alebo sa nimi jednoducho inšpirovať vo vlastnej práci.
Vojnový konflikt
V článku „Izrael musí okamžite upustiť od plánov na anexiu Gazy a hromadné násilné vysídlenie Palestínčanov a Palestínčaniek“ Amnesty upozorňuje na hroziace masové porušovanie medzinárodného práva. Tento obsah môžete využiť v rámci workshopov venovaných vojnovým konfliktom, medzinárodnému humanitárnemu právu a právam civilného obyvateľstva počas ozbrojených konfliktov. Môžete si taktiež objednať našu bezplatnú vzdelávaciu prednášku na tému vojnových konfliktov.
Sloboda tlače
3. mája sme si pripomenuli Svetový deň slobody tlače. V aktuálnom článku „Aká je situácia v oblasti slobody tlače vo svete v roku 2025?“ mapujeme zhoršujúce sa podmienky pre novinárov a novinárky po celom svete. Ak pripravujete hodiny o slobode prejavu alebo informačnej gramotnosti, odporúčame Vám aj náš online kurz „Hovorme hlasno za slobodu prejavu“ na platforme Akadémie Amnesty.
Segregácia rómskych detí na Slovensku
Na Slovensku sme sa venovali alarmujúcim zisteniam zo správy o segregácii rómskych detí vo vzdelávaní. Spolu s European Roma Rights Centre (ERRC) sme publikovali tlačovú správu „Rómske deti na Slovensku naďalej čelia hlboko zakorenenej diskriminácii“. Tému odporúčame spracovať v rámci hodín občianskej alebo etickej výchovy o právach Rómov a Rómok, rasovej segregácii alebo diskriminačnom správaní. Využiť môžete aj prepojenie s témami etnických menšín a rovnosti príležitostí alebo si objednať workshop od nás.
Sexuálne násilie
V oblasti práv žien a dievčat prinášame závažné správy o sexuálnom násilí v Sudáne. V tlačovej správe „RSF v Sudáne páchajú rozsiahle sexuálne násilie“ opisujeme systematické násilie, ktoré sa deje v rámci konfliktu. Túto tému môžete prepojiť s aktivitami zameranými na tému súhlasu, násilia vo vojnových konfliktoch, ale aj na prácu s našimi Metodikami o súhlase, ktoré sme vydali pred dvoma rokmi. Môžete si objednať aj náš workshop o súhlase, ktorého cieľom je prevencia sexualizovaného násilia.
Trest smrti
V pravidelnej výročnej správe upozorňujeme aj na alarmujúci nárast počtu popráv vo svete. Informácie nájdete v článku „Počet zaznamenaných popráv dosiahol najvyššie číslo od roku 2015“. Tému odporúčame zaradiť do hodín venovaných ľudskej dôstojnosti, právu na život a spravodlivosti. Ako doplnkový materiál môžete využiť kurz „Trest smrti je porušením ľudských práv“ Akadémie Amnesty.
Ďakujeme, že ste súčasťou našich vzdelávacích aktivít a že spolu s nami prispievate k budovaniu spravodlivejšieho a slobodnejšieho sveta. Ak máte otázky, potrebujete metodické materiály alebo podporu pri plánovaní workshopov, neváhajte sa na nás obrátiť na adrese [email protected].
Viac informácií o vzdelávaní k ľudským právam nájdete na tomto odkaze.