Rozsudok proti spoločnosti NSO Group predstavuje zásadné víťazstvo v boji proti zneužívaniu špionážneho softvéru

VYJADRENIE AMNESTY INTERNATIONAL
7. MÁJA 2025

V prípade WhatsApp proti NSO Group padlo rozhodnutie, na základe ktorého musí výrobca špionážneho softvéru NSO Group zaplatiť odškodné vo výške viac ako 167 miliónov USD. Na toto rozhodnutie reagovala Rebecca White, výskumníčka Amnesty International v oblasti cieleného sledovania:

„Ide o mimoriadne dôležité víťazstvo v boji proti zneužívaniu špionážneho softvéru. Spoločnosť NSO Group, ktorá vyvíja notoricky známy a vysoko invazívny sledovací softvér Pegasus, sa podieľa na závažnom porušovaní ľudských práv namierenom proti občianskej spoločnosti, vrátane novinárov a aktivistiek, po celom svete.

Amnesty International a jej partnerské organizácie občianskej spoločnosti už roky dokumentujú, ako spoločnosti vyrábajúce špionážny softvér, ako napríklad NSO Group, umožňujú masívne porušovanie ľudských práv. Priemysel zameraný na sledovanie ľudí zlyhal a nezabezpečil nápravu. Veríme, že toto víťazstvo zadrží rozmach špionážneho priemyslu, jeho investorov a vládnych zákazníkov po celom svete. Dúfame, že tento rozsudok prinesie aspoň trochu útechy tisíckam obetí softvéru Pegasus. Ide o jasný signál, že zmena je na dosah. Tí, ktorí zneužívajú špionážny softvér na porušovanie ľudských práv, ponesú zodpovednosť a nebudú môcť konať beztrestne.

Toto rozhodnutie by malo slúžiť ako varovný signál pre vlády. Musia prijať proaktívne a konkrétne opatrenia na reguláciu odvetvia sledovania ľudí. Zároveň musia presadiť bezpečnostné opatrenia týkajúce sa sledovacích praktík. Musia tiež zaviesť komplexný zákaz používania nástrojov, ktoré sú zo svojej podstaty nezlučiteľné s ľudskými právami a normami. Pegasus je jedným z nich.“

Kontext situácie

Toto rozhodnutie je vyvrcholením šesťročného súdneho sporu. Ten pôvodne podala spoločnosť WhatsApp a jej materská spoločnosť Meta na okresnom súde v severnej Kalifornii v októbri 2019. Tieto spoločnosti žalovali skupinu NSO. Obvinili ju, že použila servery WhatsApp na cielené napadnutie viac ako 1 400 používateľských zariadení špionážnym softvérom Pegasus. Toto rozhodnutie nadväzuje na významné rozhodnutie v tejto veci z decembra 2024. V tomto rozhodnutí sa konštatovalo, že spoločnosť NSO Group nezákonne cielila špionážny softvér na používateľov a infraštruktúru WhatsApp. Právne dokumenty po prvýkrát odhalili, že spoločnosť NSO Group je subjektom, ktorý „inštaluje a extrahuje“ údaje z cieľových zariadení, na rozdiel od vládnych zákazníkov, ktorým tento nástroj predáva.

V reakcii na žiadosť o komentár od agentúry AFP spoločnosť NSO Group uviedla, že „dôkladne preskúma podrobnosti rozsudku a podnikne vhodné právne kroky vrátane ďalšieho konania a odvolania“. Okrem toho uviedla, že je presvedčená, že jej „technológia zohráva kľúčovú úlohu v prevencii závažnej trestnej činnosti a terorizmu a je zodpovedne nasadzovaná oprávnenými vládnymi orgánmi“.

Úloha Amnesty International v prípade WhatsApp proti NSO Group

V roku 2020 Amnesty International a ďalší partneri z občianskej spoločnosti zasiahli do súdneho sporu WhatsApp proti NSO Group podaním stanoviska „amicus curiae“. Tento výraz označuje subjekt, ktorý nie je stranou sporu, ale dobrovoľne ponúkne súdu informácie o svojom pohľade na prerokúvaný prípad. Amnesty a jej partneri v tomto stanovisku poukázali na dôsledky útokov prostredníctvom softvéru Pegasus na ľudské práva. Okrem toho zdôraznili individuálne svedectvá osôb, ktoré sa stali terčom týchto útokov.

V rámci ďalšieho úsilia o vyvodenie zodpovednosti za porušovanie ľudských práv podala Amnesty International v septembri 2024 na civilnom súde v Bangkoku ďalšie stanovisko amicus curiae v prípade aktivistu Jatupata Boonpattararaksu. Jeho telefón v roku 2021 trikrát napadol špionážny softvér Pegasus.

V roku 2021 sa bezpečnostné laboratórium Amnesty International stalo technickým partnerom Projektu Pegasus. Tento projekt ako prvý odhalil rolu spoločnosti NSO Group v kríze používania špionážneho softvéru v celosvetovom meradle.

Prečítajte si viac o našej práci