Nechajte si kvety, chceme ľudské práva 

SPOLOČNÁ TLAČOVÁ SPRÁVA ORGANIZÁCIÍ A KOLEKTÍVOV AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO, INICIATÍVA INAKOSŤ, INTYMYTA, MOŽNOSŤ VOĽBY, NEON, PORADŇA PRE OBČIANSKE A ĽUDSKÉ PRÁVA, SAPLINQ 
7. MARCA 2025

Medzinárodný deň žien je príležitosťou pripomenúť, že ženy na Slovensku stále čelia systémovej nespravodlivosti, diskriminácii a násiliu. Kvety a pekné slová raz do roka nestačia – je potrebná skutočná zmena. Organizácie brániace ľudské práva preto vyzývajú vládu, aby podnikla konkrétne kroky na ochranu žien pred násilím, zlepšenie prístupu k zdravotnej starostlivosti, zabezpečenie dôstojného bývania a odstránenie diskriminácie voči Rómkam a LGBTI+ ženám. 

Záznam TK 7. marca 2025

Každá tretia žena v EÚ zažila fyzické alebo sexuálne násilie. Napriek tomu Slovensko stále neprijalo zákon, ktorý by definoval znásilnenie na základe absencie súhlasu. Násilie však nie je len fyzické – ženy na Slovensku čelia šikane v online priestore, sexuálnemu obťažovaniu či diskriminácii na pracovisku. Prežité skúsenosti im často bránia v uplatnení sa, a mnohé z nich sa ocitajú v chudobe či bytovej núdzi. 

Napriek medzinárodným odporúčaniam vláda stále odmieta zaviesť vzťahovú a sexuálnu výchovu na školách. Tá by pomohla predchádzať násiliu tým, že by učila mladých ľudí rešpektovať hranice a svoje práva. InTYMYta, organizácia zaoberajúca sa vzdelávaním v tejto oblasti, zdôrazňuje, že vzdelanie je kľúčom k bezpečnejšej spoločnosti. Kolektív neon upozorňuje, že veľkým problémom je aj chýbajúca systémová ochrana žien zažívajúcich domáce násilie a prevencia femicídy. 

Medzinárodný deň žien je príležitosťou pripomenúť aj zlyhania v prístupe k zdravotnej starostlivosti

Ženy na Slovensku stále nemajú garantovaný dôstojný prístup k zdravotnej starostlivosti. Možnosť voľby upozorňuje, že podstúpiť interrupciu je v krajine stále extrémne komplikované – lekárska starostlivosť je nedostupná vo väčšine regiónov, čakacie doby sú neodôvodnené a legislatíva obmedzuje ženy v rozhodovaní o vlastnom tele. Slovensko v tejto oblasti zaostáva za väčšinou krajín EÚ, čo dokazuje aj umiestnenie na 43. mieste z 52 krajín v rebríčku European Abortion Policies Atlas

K reprodukčnému zdraviu žien patrí aj riešenie historických krívd. Slovenská vláda sa v roku 2021 síce ospravedlnila rómskym ženám, ktoré boli v minulosti nútene sterilizované bez akéhokoľvek informovaného súhlasu, no dodnes im nebolo priznané spravodlivé odškodnenie. Rómky zároveň čelia segregácii v pôrodniciach a nerovnému prístupu k zdravotnej starostlivosti. Poradňa pre občianske a ľudské práva preto vyzýva vládu, aby naplnila svoje záväzky a prestala ignorovať práva Rómok. 

Práva kvír žien Slovensko stále nerešpektuje

Lesby, bisexuálne a transrodové ženy na Slovensku žijú v právnom vákuu – nemôžu po sebe dediť, používať spoločné priezvisko, a ak spolu vychovávajú deti, len jedna z nich má k nim právne uznaný vzťah. inPoradňa, ktorú prevádzkuje Iniciatíva Inakosť, pomohla od roku 2019 viac ako tisícke LGBTI+ žien. Zdôrazňuje, že mnohé z nich čelia šikane, nenávistným útokom či dokonca vylúčeniu z rodiny. 

Transrodové ženy navyše čelia rastúcej stigmatizácii zo strany politikov, ktorí šíria klamstvá a konšpirácie o ich údajnej hrozbe pre spoločnosť. Saplinq o. z. upozorňuje, že tieto útoky majú reálne následky – mnohí trans ľudia sú nútení podstupovať právne bitky o vlastnú identitu a stretávajú sa s diskrimináciou aj v zdravotnej starostlivosti. 

Medzinárodný deň žien by mal byť aj o práve na bývanie

Bezpečný domov je základné právo, no pre tisíce žien na Slovensku je stále nedosiahnuteľné. Osamelé matky, obete domáceho násilia či ženy v bytovej núdzi sú medzi najohrozenejšími skupinami. Amnesty International Slovensko v rámci výskumu Nedosiahnuteľná potreba bývať zdokumentovala, ako ženy žijú v nevyhovujúcich podmienkach v segregovaných komunitách alebo azylových domoch, kde čelia ďalším hrozbám. 

Štát však zatiaľ nepriniesol žiadne zásadné riešenia na podporu sociálneho bývania či ochrany najzraniteľnejších. Natália Šmídová z Amnesty International Slovensko varuje, že ignorovanie tejto situácie len prehlbuje chudobu a ohrozuje ďalšie generácie. 

Systémová diskriminácia, chýbajúca ochrana pred násilím a nerovnosť v prístupe k základným právam sú realitou tisícok žien na Slovensku. Ak chceme skutočne oslavovať Medzinárodný deň žien, musíme najskôr zabezpečiť, aby mali všetky ženy rovnaké práva, ochranu a dôstojný život. 

Slovensko si nemôže dovoliť ďalej ignorovať svoje záväzky. Potrebujeme reálne riešenia, nie prázdne gestá. 

O organizáciách:  

Amnesty International Slovensko

je súčasťou globálneho hnutia za ľudské práva. Našou misiou je boj za spravodlivosť, slobodu a dôstojnosť pre všetkých. Sme presvedčené a presvedčení, že každý človek má právo žiť bez diskriminácie a násilia. 

Iniciatíva Inakosť

spája ľudí a organizácie, ktoré hľadajú riešenia na zlepšenie života LGBTI ľudí, aby boli plnohodnotnou súčasťou svojich rodín, pracovných a školských kolektívov, miestnych spoločenstiev, cirkví a celej slovenskej spoločnosti. 

InTYMYta

sa venuje vekovo primeranej vzťahovej a sexuálnej výchove. Pomáha rodičom a učiteľstvu otvorene a kompetentne odpovedať na otázky detí o zdravých vzťahoch a sexualite – bez rozpakov a hanby, s dôrazom na rešpekt a budovanie dôverného vzťahu. 

Kolektív neon

sa venuje občianskemu aktivizmu a témam občianskej spoločnosti, ochrany ľudských práv, útokom a rizikám, ktorým čelia aktivisti a aktivistky, ako aj ďalšie osoby, ktoré kritizujú systémové zlyhania štátu či inak prejavujú nesúhlas so štátnymi politikami. 

Možnosť voľby

patrí už od roku 2001 k najaktívnejším advokačným organizáciám v oblasti ochrany ľudských práv žien. Od začiatku sa systematicky venuje zlepšovaniu ochrany reprodukčných práv a zdravia na Slovensku. Od roku 2023 prevádzkuje službu na uľahčenie prístupu k bezpečným interrupciám. 

Saplinq

je občianske združenie, ktoré sa venuje rozvoju LGBTI+ komunity a posilňovaniu queer ľudí nielen na východe Slovenska. Venujeme sa tiež advokácii za práva LGBTI+ ľudí a spravodlivé politiky, vzdelávaním a osvetou budujeme spoločnosť, kde budú queer ľudia môcť žiť dôstojný život.  

Poradňa pre občianske a ľudské práva

je mimovládna organizácia, ktorá sa venuje ochrane ľudských práv a slobôd so zameraním na ochranu práv menšín a ochranu pred diskrimináciou. Pozornosť dlhodobo venuje predovšetkým otázkam diskriminácie rómskej etnickej skupiny v rôznych oblastiach života na Slovensku. Venuje sa tiež ochrane reprodukčných práv a problematike policajného násilia. Poradňa vo svojej práci rozvíja metódu strategického vedenia súdnych sporov v prípadoch diskriminácie a porušovania ľudských práv menšín. Zabezpečuje sprostredkovanie bezplatného právneho poradenstva vo vybraných prípadoch porušenia ľudských práv a bezplatného právneho zastupovania v konaniach pred slovenskými súdmi a Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu. Vykonáva tiež terénny monitoring, advokačné aktivity vo vzťahu k štátnym inštitúciám a realizuje vzdelávacie aktivity v oblasti ochrany pred diskrimináciou pre odbornú a laickú verejnosť.