TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
20. NOVEMBRA 2023
Amnesty International zdokumentovala nezákonné izraelské útoky v pásme Gazy na budovu kostola a obytné domy. Podľa organizácie tieto útoky ilustrujú mrazivú ľahostajnosť izraelských síl voči katastrofálnemu počtu civilných obetí. Amnesty International vo svojej najnovšej správe prináša ďalšie dôkazy o vojnových zločinoch, pri ktorých zahynulo 46 civilistov a civilistiek.
Amnesty International v rámci prebiehajúceho výskumu porušovania medzinárodného humanitárneho práva počas ozbrojeného konfliktu medzi Izraelom a Hamasom zdokumentovala dva útoky, ku ktorým došlo 19. a 20. októbra. Pri týchto nezákonných izraelských útokoch zahynulo 46 civilistov a civilistiek vrátane 20 detí.
Jeden z útokov zasiahol budovu kostola v meste Gaza, kde sa ukrývali stovky vnútorne vysídlených civilistov a civilistiek. Druhý útok zničil dom v utečeneckom tábore al-Nuseirat v centrálnej časti Gazy. Najstaršou obeťou týchto útokov sa stala 80-ročná žena a najmladšou obeťou len trojmesačné dieťa. Amnesty International na základe hĺbkového skúmania udalostí zistila, že izraelské sily pri týchto útokoch nerozlišovali medzi civilnými a vojenskými cieľmi alebo mohlo ísť dokonca o útoky priamo namierené na civilné objekty. Z tohto dôvodu musia byť oba útoky vyšetrené ako vojnové zločiny. Podľa organizácie tieto útoky ilustrujú mrazivú ľahostajnosť izraelských síl voči katastrofálnemu počtu civilných obetí.
Útoky na budovu kostola a utečenecký tábor v Gaze môžu predstavovať vojnové zločiny
„Tieto smrtiace nezákonné útoky sú súčasťou už zdokumentovanej schémy konania izraelskej armády, ktorá nerešpektuje práva palestínskej civilnej populácie. Útoky zároveň dokazujú ničivé dôsledky bezprecedentných útokov, v dôsledku ktorých v Gaze neexistuje bezpečný priestor, kde môžu civilisti žiť alebo hľadať útočisko,“ uviedla riaditeľka Amnesty International pre oblasť výskumu, advokácie, politiky a kampaní Erika Guevara-Rosas.
Amnesty International naliehavo vyzýva prokuratúru Medzinárodného trestného súdu (ICC), aby okamžite prijala konkrétne opatrenia na urýchlenie vyšetrovania vojnových zločinov a ďalších zločinov podľa medzinárodného práva, ktoré sa začalo v roku 2021.
„Otrasné svedectvá preživších a príbuzných obetí opisujú devastačný rozsah strát na životoch. Zároveň poskytujú obraz o masovom utrpení civilnej populácie. Toto utrpenie denne spôsobujú pretrvávajúce útoky izraelskej armády na celom území pásma Gazy. [Svedectvá preživších a príbuzných] zdôrazňujú naliehavú potrebu okamžitého uzavretia prímeria,“ uviedla Guevara-Rosas.
Rozhovory s preživšími aj analýza satelitných snímok potvrdzujú neprimerané útoky
Tím Amnesty International navštívil miesta útokov a vyhotovil fotografie následkov každého útoku. Okrem toho organizácia uskutočnila celkovo 14 rozhovorov – s deviatimi preživšími, dvoma svedkami, jednou osobou v príbuzenskom vzťahu s obeťami a dvoma cirkevnými predstaviteľmi. Investigatívne laboratórium Amnesty International, ktoré je súčasťou programu Amnesty na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách (ďalej len „laboratórium Amnesty International“) analyzovalo satelitné snímky a audiovizuálny materiál z otvorených zdrojov s cieľom geolokalizovať a overiť oba útoky. Organizácia tiež preskúmala príslušné vyhlásenia izraelskej armády. Dňa 30. októbra náš tím zaslal otázky týkajúce sa útokov na kostol a tábor al-Nuseirat útvaru hovorcu izraelskej armády. Do vydania tejto správy (20. novembra) sme od armády nedostali žiadnu odpoveď.
Izraelské orgány nezverejnili žiadne hodnoverné dôkazy o opodstatnení útokov na tieto ciele ani o prítomnosti vojenských cieľov. V prípade bombardovania budovy kostola izraelská armáda zverejnila protichodné informácie vrátane videozáznamu, ktorý neskôr stiahla, a vyhlásenia, ktoré nedokázala podložiť. Amnesty International vo svojom výskume nenašla žiadne náznaky toho, že by predmetné budovy mohli byť považované za vojenské ciele alebo že by ich využívali bojovníci ozbrojených skupín.
Tieto zistenia vychádzajú z predchádzajúcej dokumentácie nezákonných izraelských útokov, ku ktorým došlo počas súčasnej eskalácie ozbrojeného konfliktu s Hamasom, ako aj z dokumentácie o podobnom vzorci nezákonných útokov počas predchádzajúcich operácií izraelských ozbrojených síl v pásme Gazy. Súčasné bombardovanie pásma Gazy nemá obdobu pokiaľ ide o jeho intenzitu, počet zabitých civilistov a civilistiek a rozsah ničenia domov, škôl, nemocníc a inej civilnej infraštruktúry.
Viac ako 11-tisíc obetí počas šiestich týždňov predstavuje straty na životoch, ktoré nemajú obdobu
„Bezohľadný dešpekt, ktorý izraelské ozbrojené sily prejavujú voči medzinárodnému humanitárnemu právu, Amnesty podrobne zdokumentovala už pri predošlých vojenských operáciách. Intenzita a krutosť súčasného bombardovania však nemá obdobu.
Hrozivý počet obetí v Gaze – viac ako 11 000 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane viac ako 4 600 detí, ktoré zabili len v priebehu šiestich týždňov, je sám o sebe signálom toho, že palestínske životy sú v očiach izraelských síl, ktoré tieto útoky nariaďujú a vykonávajú, zbytočné,“ doplnila Guevara-Rosas.
Moje srdce zomrelo spolu s mojimi deťmi
Izraelský nálet 19. októbra zničil budovu v areáli kostola svätého Porfýria v historickom centre Gazy. V budove kostola gréckej ortodoxnej cirkvi sa v čase útoku ukrývalo približne 450 vnútorne vysídlených členov malej kresťanskej komunity v Gaze. Pri útoku zahynulo 18 civilistov a civilistiek. Najmenej 12 ďalších ľudí utrpelo zranenia.
Ramez al-Sury pri útoku prišiel o svoje tri deti a ďalších 10 príbuzných. Ramez tímu Amnesty International povedal „Moje srdce v ten večer zomrelo spolu s mojimi deťmi. Všetky moje deti prišli o život: 11-ročný Majid, 12-ročná Julie aj 14-ročný Suhail. Nezostalo mi už nič. Mal som zomrieť s nimi…
Odišiel som od nich len dve minúty pred tým, ako sa to stalo. Moja sestra ma zavolala, aby som išiel do pivnice pomôcť otcovi, [ktorý je] po mŕtvici pripútaný na lôžko… Moje deti zostali v izbe s mojimi bratrancami a ich ženami a deťmi. Vtedy došlo k útoku a všetci zahynuli.
Opustili sme svoje domovy a prišli sme bývať do kostola, pretože sme si mysleli, že tu budeme v bezpečí. Nemáme kam ísť… Kostol bol plný pokojných ľudí, výlučne mierumilovných ľudí… Počas tejto vojny nie je v Gaze žiadne bezpečné miesto. Všade sa bombarduje, vo dne v noci. Každý deň zabijú viac a viac civilistov a civilistiek. Modlíme sa za mier, ale máme zlomené srdcia,“ doplnil Ramez al-Sury.
Medzi obeťami sú aj šesťmesačná Joelle a 80-ročná Elaine
Sami Tarazi povedal tímu Amnesty International, že počas útoku zahynuli jeho rodičia Marwan a Nahed, šesťmesačná neter Joelle a 80-ročná príbuzná Elaine.
Jeden z cirkevných predstaviteľov pre Amnesty International uviedol, že nevedia, „prečo začali [bombardovať] náš kostol, nikto nám neposkytol žiadne vysvetlenie, prečo k takejto tragédii došlo. Toto je kostol, miesto pokoja, lásky a modlitby… V súčasnosti nie je v Gaze bezpečne vôbec nikde.“
Dňa 20. októbra izraelská armáda zverejnila na sociálnych sieťach videozáznam z dronu. Tím laboratória Amnesty International si záznam prezrel a archivoval. Na zázname je vidieť moment leteckého útoku na budovu v areáli kostola. Viaceré médiá po zverejnení záznamu citovali vyhlásenie izraelskej armády, v ktorom sa uvádza, že „stíhačky [izraelskej armády] IDF zasiahli veliteľské a riadiace centrum teroristov z Hamasu, ktorí sa podieľali na odpaľovaní rakiet a mínometných striel smerom na Izrael“. Armáda priznala, že „v dôsledku zásahu došlo k poškodeniu steny kostola v uvedenej oblasti“ a ubezpečila, že „incident preveruje“.
Chýbajúce dôkazy o tom, že útok na budovu kostola bol oprávnený
Zverejnený videozáznam izraelskej armády, na ktorom vidieť útok, však izraelské orgány neskôr vymazali. Izraelská armáda ani úrady neposkytli žiadne informácie, ktoré by potvrdzovali tvrdenie, že zničená budova kostola bola „veliteľským a kontrolným centrom“ Hamasu. Úrady neposkytli ani žiadne ďalšie informácie o údajnom preverení útoku.
Tím laboratória Amnesty International preskúmal, overil a geolokalizoval videá a fotografie zverejnené na sociálnych sieťach bezprostredne po zásahu. Okrem toho analyzoval satelitné snímky miesta pred zásahom a po ňom. Všetky snímky potvrdzujú zničenie jednej budovy a čiastočné zničenie ďalšej budovy v areáli kostola. Expert Amnesty International na zbrane preskúmal aj video, ktoré zverejnila armáda, a ďalšie zábery. Na základe analýzy týchto záznamov dospel k záveru, že veľká letecká munícia priamo zasiahla budovu, kde sa ukrývali vysídlení ľudia, z ktorých sa stali obete a preživší tohto útoku.
Predstavitelia cirkvi pred útokom verejne vyhlásili, že v budove našli prístrešie stovky civilistov a civilistiek, takže ich prítomnosť musela byť izraelskej armáde známa. Izraelská armáda sa bezohľadne rozhodla uskutočniť útok na známy cirkevný komplex, v ktorom sa nachádzali vysídlení civilisti a civilistky. Tento útok preto predstavuje vojnový zločin, a to aj v prípade, ak by bola armáda presvedčená, že sa v blízkosti komplexu nachádza vojenský cieľ.
Môže to vôbec byť ešte horšie?
V piatok 20. októbra približne o 14.00 hod. miestneho času zničil izraelský útok dom rodiny al-Aydi a vážne poškodil dva susedné domy v utečeneckom tábore al-Nuseirat. Tábor sa nachádza v centrálnej časti pásma Gazy, v oblasti, kam izraelská armáda nariadila obyvateľstvu zo severnej časti pásma odsun. Pri útoku zahynulo 28 civilistiek a civilistov vrátane 12 detí.
Pri útoku prišli o život aj Rami al-Aydi, jeho manželka Ranin al-Aydi a ich tri deti – desaťročná Ghina, osemročná Maya a šesťročný Iyad. O život prišla aj Zeina Abu Shehada a jej dve deti – štvorročný Amir a trojročný Rakan, Zeinina matka a dve sestry.
Amnesty získala svedectvo Haniho al-Aydiho, ktorý útok prežil. „Sedeli sme doma, [dom] bol plný ľudí, detí, príbuzných. Zrazu, bez akéhokoľvek varovania, sa nám všetko zrútilo na hlavu. Všetci moji bratia zomreli, moji synovci, netere… Zomrela moja matka, zomreli moje sestry, náš dom je preč… Nič tu nie je, nič nám nezostalo a ostali sme [vnútorne] vysídlení. Neviem, ako sa to ešte zhorší. Môže to [vôbec] byť ešte horšie?“ pýta sa Hani.
S tou vinou budem žiť do konca života
Medzi obeťami útoku na utečenecký tábor al-Nuseirat je aj manželka Hazema Abu Shehadu a jeho tri dcéry. Rodina sa do tohto tábora presťahovala z neďalekého utečeneckého tábora al-Maghazi, pretože si mysleli, že v al-Nuseirate bude bezpečnejšie. Pre Amnesty International povedal: „S tou vinou budem žiť po celý zvyšok svojho života. To ja som navrhol, aby sme sa tam dočasne presťahovali. Želám si, aby som to neurobil, kiež by som mohol vrátiť čas. Radšej by som bol, keby sme zomreli všetci spolu, než takto prísť o svoju rodinu,“ uviedol Hazem.
Útok spôsobil aj vážne poškodenie, resp. takmer úplné zničenie susedných domov rodín al-Ashram a Abu Zarqa. V dome rodiny Abu Zarqa zahynulo šesť ľudí, medzi ktorými boli štyri deti – sestry Sondos (12) a Areej (11) a ich sesternice Yara (10) a Khamis Abu Tahoun (12).
Výskum Amnesty International dospel k záveru, že všetky osoby prítomné v priamo zasiahnutom dome rodiny al-Aydi, ako aj v dvoch domoch v jeho blízkosti, boli civilisti a civilistky. Dvaja členovia rodiny al-Aydi mali povolenie na prácu v Izraeli. Na to, aby Palestínčan z pásma Gazy získal takéto pracovné povolenie, musí spolu so širšou rodinou prejsť prísnymi bezpečnostnými previerkami zo strany izraelských orgánov.
Kontext situácie: Naďalej žiadame ochranu všetkých civilistov a civilistiek
Amnesty International opakuje svoju naliehavú výzvu na okamžité uzavretie prímeria všetkými stranami konfliktu. Pri útokoch Hamasu 7. októbra prišlo o život najmenej 1 400 ľudí a Hamas vzal do väzby viac ako 200 rukojemníkov a rukojemníčok vrátane detí. Počas izraelských útokov od 7. októbra prišlo o život viac ako 11 000 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane viac ako 4 000 detí. Viac ako 1,6 milióna osôb muselo nútene opustiť svoje domovy. Blokáda pásma Gazy a nedostatok potravín, vody a energií zhoršuje humanitárnu krízu.
Všetky strany ozbrojeného konfliktu naďalej pokračujú v závažnom porušovaní medzinárodného humanitárneho práva vrátane páchania vojnových zločinov. Amnesty International zdokumentovala dôkazy o porušovaní medzinárodného práva vrátane vojnových zločinov všetkými stranami konfliktu. Organizácia vyzýva na okamžité uzavretie prímeria, prepustenie rukojemníkov, uvoľnenie blokády, umožnenie dodávok humanitárnej pomoci do pásma Gazy a vyvodenie zodpovednosti za vojnové zločiny.