Staňte sa súčasťou kampane Hovorme o súhlase

Vôľa podieľať sa na sexe či sexuálnej aktivite by mala byť prejavená priamo a dobrovoľne, bez nátlaku. Táto téma však často prináša rôzne – a neraz náročné – otázky a emócie. Dobrým spôsobom, ako im porozumieť a spracovať ich, je otvorene sa o nich rozprávať.

Práve rozhovor – tvárou v tvár, cez telefón, chat alebo akýmkoľvek iným spôsobom – nám všetkým dokáže pomôcť rozpoznať a rešpektovať pocity druhých. Preto aj my v Amnesty Slovensko spájame sily s miliónmi ľudí, ktorí v Európe hovoria nie sexuálnemu a sexualizovanému násiliu.

Chceme sa pokúsiť odhaliť a pochopiť, prečo pri rozhovoroch o sexe cítime strach, hanbu, zmätok, túžbu, odpor, hnev alebo vzrušenie.

Zvyšovať povedomie o škodlivých mýtoch a stereotypoch, zmeniť zastaralé zákony o znásilnení a sexuálnom násilí a pomôcť ľuďom, ktorí zažili znásilnenie alebo sexuálne násilie, dosiahnuť spravodlivosť dokážeme iba vtedy, ak budeme o tejto téme verejne a vytrvalo hovoriť. V konečnom dôsledku musí byť jasné, že sex je v poriadku iba vtedy, keď je konsenzuálny –⁠ neexistujú tu žiadne šedé zóny ani prípustné výnimky.

Pripojte sa ku konverzácii o sexe so súhlasom (#hovormeosuhlase, #suhlasjesexy) a pomôžte nám dosiahnuť zmenu. Bez vás to nepôjde!

Čo pre vás znamená sex so súhlasom?

  • Vytvárajte a zdieľajte príspevky na sociálne siete. Inšpirujte ľudí vo svojom okolí, aby sa zapojili do konverzácie o sexe so súhlasom. Vo vašom príspevku (meme, fotografii, kresbe, reele či videu) sa môžete venovať pocitom, hraniciam, motivácii či konsenzuálnemu sexu. Vytvorte jednoduché meme, napríklad obrázok s myšlienkou alebo otázkou o tom, čo pre vás znamená alebo ako podľa vás vyzerá prejavenie súhlasu so sexom. Použite hashtag #suhlasjesexy alebo #hovormeosuhlase a tagnite @amnesty_international_slovakia – dajte svetu vedieť, že aj vy si myslíte, že súhlas je sexy.
  • Vyzvite ľudí a organizácie, aby sa k nám pridali. Poznáte umelcov a umelkyne, ktoré by mohli mať záujem zapojiť sa do kampane? Máte kreatívnych priateľov a priateľky, príbuzných, učiteľky alebo poznáte organizácie, ktoré by sa mohli zapojiť? Dajte im vedieť, že aj oni a ony môžu byť súčasťou kampane #hovormeosuhlase.
  • Sledujte hashtagy #LetsTalkAboutYes a #hovormeosuhlase, lajkujte, komentujte a zdieľajte obsah venovaný téme sexu so súhlasom a prispejte do online konverzácie o téme.

Staňte sa aktívnym ambasádorom alebo ambasádorkou kampane

Stiahnite si Aktivistický manuál, v ktorom nájdete nápady a usmernenia, ako čo najviac ľudí motivovať, aby hovorili o konsenzuálnom sexe s ľahkosťou a rešpektom.

V manuáli nájdete:

1. Nástroje, vďaka ktorým dokážete do kampane zapojiť čo najviac mladých ľudí,
2. Pokyny, ako kreatívne vytvárať obsah, ktorý rozprúdi diskusiu na sociálnych sieťach,
3. Kapitolu „Toto je súhlas“ o tom, ako hovoriť (a premýšľať) o sexe so súhlasom,
4. Kapitolu „Odstraňovanie bariér“ o tom, ako vyvracať mýty a vyhýbať sa stereotypom,
5. Kapitolu „Rozširuj povedomie“ o tom, ako viesť workshopy, ktoré pomôžu rozprúdiť verejnú debatu a stimulovať tvorivosť aktivistov a aktivistiek,
6. Informácie o tom, ako komunikovať s ľuďmi, ktorí zažili sexuálne násilie,
7. Tipy na ďalšie tematické čítanie, vďaka ktorému sa o téme dozviete viac.Viac o kampani Hovorme o súhlase