Pripomeňme si najväčšie ľudskoprávne víťazstvá roka 2022

Rok 2022 sa pomaly končí, a pre Amnesty International to boli, ako vždy, rušné mesiace. Svet čelí vážnym výzvam v oblasti ľudských práv na toľkých frontoch, až sa môže stať, že človeku ľahko uniknú pozitívne zmeny, ktoré sa v tomto období udiali. Vďaka neúnavnej angažovanosti našich podporovateľov a podporovateliek prispela Amnesty International k oslobodeniu nespravodlivo väznených, prepracovaniu nespravodlivých a diskriminačných zákonov a vyvodeniu zodpovednosti voči mocným porušovateľom ľudských práv. Prinášame prehľad ľudskoprávnych víťazstiev uplynulého polroka, ktoré si rozhodne treba pripomenúť.

JANUÁR

Protest za spravodlivosť pre poľské aktivistky za práva LGBTI+ ľudí pred poľskou ambasádou v Haagu, 4. november 2021 (FOTO: Pierre Crom/Getty Images)

AFGANISTAN

V Afganistane bol po kampani Amnesty International a ďalších organizácií prepustený profesor Faizulláh Džalál, ktorého svojvoľne zatkli a zadržiavali orgány vládneho hnutia Taliban. Džalálova dcéra uviedla, že jeho prepustenie by nebolo možné bez toho, aby sa oň zasadzovala Amnesty International.

GHANA

Ghanský parlament zamietol návrh zákona, ktorý by v ešte väčšej miere kriminalizoval príslušnosť k LGBTI+ komunite. Navrhovatelia homofóbneho a transfóbneho zákona chceli zaviesť tresty odňatia slobody pre každého, kto vyjadruje podporu alebo „súcit“ LGBTI+ osobám, a podporovali konverznú terapiu na „nápravu rodu“ u detí. Proti návrhu sa postavili priamo v parlamente viaceré skupiny vrátane Amnesty International.

KAZACHSTAN

V Kazachstane vstúpil do platnosti zákon, ktorý zrušil možnosť uložiť trest smrti, to znamená, že trest smrti nemôže byť uložený za žiadny trestný čin. Toto je významné ľudskoprávne víťazstvo v našom dlhoročnom boji za zrušenie trestu smrti. Kazachstan sa tak stal 109. krajinou, ktorá úplne zrušila trest smrti, a v marci pristúpil k zásadnej medzinárodnej dohode o zrušení trestu.

POĽSKO

Poľský súd zamietol odvolanie proti oslobodzujúcemu rozsudku nad troma ženami, ktoré boli obvinené z „hanobenia náboženského presvedčenia“ za šírenie plagátov Panny Márie so svätožiarou vo farbách dúhovej LGBTI+ zástavy. Podporovatelia a podporovateľky Amnesty v ich prospech zverejnili viac ako 276 000 prejavov solidarity.

USA

Ministerstvo obrany USA zverejnilo výsledky nezávislého vyšetrovania spoločnosti RAND Corporation, ktoré si objednalo v súvislosti s postupmi Pentagonu pri hlásení civilných obetí. Jedným z podnetov na vyšetrovanie boli správy Amnesty International o civilných obetiach spôsobených americkými a spojeneckými ozbrojenými silami v sýrskej Rakke v roku 2017; správa RAND Corporation viac ráz cituje závery nášho multimediálneho výskumu Vojna v Rakke: Rétorika verzus realita.

FEBRUÁR

Oslavy dekriminalizácie interrupcií v Kolombii, 21. februára 2022. (FOTO: RAUL ARBOLEDA/AFP via Getty Images)

BANGLADÉŠ

Dipti Rani Das, 17-ročná dievčina z bangladéšskej hinduistickej menšiny, bola prepustená na slobodu po viac ako 16 mesiacoch, ktoré strávila vo väzbe za zverejnenie príspevku na Facebooku. Amnesty International spustila naliehavú petíciu za jej prepustenie a poskytla jej pomoc na pokrytie právnych výdavkov.

HONDURAS

V Hondurase po dva a pol roku bezpodmienečne prepustili z väzenia tzv. guapinolskú osmičku, skupinu ôsmich obrancov práva na vodu. Amnesty International vyvíjala viac ako rok intenzívne snahy o ich prepustenie, pozostávajúce z advokačnej činnosti a mediálnej kampane s cieľom upozorniť na porušovanie ich ľudských práv.

KOLUMBIA

Po dlhodobej kampani Amnesty International a ďalších organizácií občianskej spoločnosti v Kolumbii dekriminalizovali interrupcie vykonané počas prvých 24 týždňov tehotenstva. Toto víťazstvo, ktoré nasledovalo po legalizácii interrupcií v Argentíne (2020) a dekriminalizácii interrupcii v Mexiku (2021), vlialo novú energiu hnutiu za sexuálne a reprodukčné práva v celej Latinskej Amerike.

KUVAJT

Kuvajtský ústavný súd zrušil zákon kriminalizujúci „napodobňovanie opačného pohlavia“, ktorý Amnesty International kritizovala vo svojej predchádzajúcej výročnej správe.

SLOVINSKO

Po takmer 30 rokoch advokačných aktivít a kampaní Amnesty International Slovinsko sa prezident krajiny konečne verejne ospravedlnil tisícom ľudí z ostatných bývalých juhoslovanských republík, ktorým bolo po vyhlásení nezávislosti Slovinska v roku 1992 zrušené povolenie na pobyt v krajine. Takzvané „vymazanie“ ponechalo približne 26 000 ľudí bez oficiálneho pobytu a ekonomických a sociálnych práv, čím ich pripravilo o zdravotné a sociálne zábezpeky.

SRÍ LANKA

Hejaaza Hizbullaha, srílanského právnika, ktorého Amnesty považuje za väzňa svedomia, prepustili na kauciu po takmer dvoch rokoch vyšetrovacej väzby. Väznený bol na základe drakonického srílanského zákona o prevencii terorizmu. V auguste a septembri boli na kauciu prepustené ďalšie dve osoby zadržiavané na základe spomínaného zákona, Ahnaf Mohamed Imran a Divaniya Mukunthan.

Vlády na celom svete stále častejšie zneužívajú svoje právomoci a pod zámienkou boja proti terorizmu zatýkajú a väznia obrancov a obrankyne ľudských práv či ďalších ľudí zapojených do disentu.

MAREC

GUATEMALA

Z väzenia boli prepustení dvaja ľudia, ktorých prípady boli nedávno zahrnuté do nášho najväčšieho každoročného podujatia – Maratónu písania listov. Jedným z nich bol Bernardo Caal Xol, domorodý mayský environmentalista a väzeň svedomia v Guatemale neprávom väznený za aktivizmus, ktorého prepustili pred vypršaním trestu.

JUŽNÝ SUDÁN

Druhým bol Magai Matiop Ngong, odsúdený v Južnom Sudáne na smrť v roku 2017, keď mal 15 rokov, ktorého prepustili po tom, ako najvyšší súd uznal, že v čase zločinu, za ktorý bol odsúdený, bol dieťaťom. Aktivisti a aktivistky z celého sveta v rámci Maratónu písania listov podnikli spolu viac ako 700 000 aktivít, ktorými sa zasadzovali za jeho oslobodenie či upriamovali pozornosť na nespravodlivosť, ktorej Magai čelil.

UNHRC obnovila mandát Komisie pre ľudské práva v Južnom Sudáne, ktorá je v súčasnosti jediným nezávislým mechanizmom schopným zhromažďovať dôkazy o porušovaní ľudských práv s cieľom vyvodiť zodpovednosť voči jeho páchateľom. Amnesty International sa aktívne zasadzovala za obnovenie mandátu prostredníctvom spoločných otvorených listov členským štátom UNHRC, bilaterálnych stretnutí s členskými štátmi UNHRC, ako aj prostredníctvom vlastných aktivít juhosudánskej sekcie Amnesty.

PALESTÍNA/IZRAEL

Potom ako Amnesty zverejnila svoju výskumnú správu, osobitný spravodajca OSN Michael Lynk uviedol, že Izrael pácha apartheid. V júli ho nasledoval osobitný spravodajca OSN Balakrishnan Rajagopal, čím sa pripojil k rastúcemu počtu odborných stanovísk, ktoré dospeli k súhlasnému záveru v tejto veci.

APRÍL

Tayebe Abassi, FOTO: Amnesty International

EURÓPSKA ÚNIA

Po mesiacoch advokačných aktivít a kampane Amnesty International a ďalších organizácií občianskej spoločnosti dosiahla Európska únia politickú dohodu o Zákone o digitálnych službách (DSA). Tento prelomový regulačný rámec bude okrem iného vyžadovať, aby technologické spoločnosti, ktoré prevádzkujú rozsiahle používateľské platformy, posudzovali a znižovali systémové riziká, akými sú napríklad schvaľovanie nenávisti a šírenie dezinformácií.

LÍBYA

V Líbyi bol desať mesiacov po svojom nútenom zmiznutí prepustený na slobodu Mansúr Atti, novinár, bloger a vedúci Výboru Červeného polmesiaca a Komisie pre občiansku spoločnosť. Amnesty International k jeho prípadu spustila naliehavú petíciu, vydala verejné vyhlásenie a tlačovú správu a zmobilizovala svoju členskú a podporovateľskú základňu do rozsiahlej kampane na sociálnych sieťach, so spoločnou požiadavkou, aby bol Mansúr Atti okamžite bezpodmienečne prepustený.

MALI

V reakcii na výskum Amnesty International a jej partnerov začali orgány v Mali vyšetrovať „protiteroristickú operáciu“ v meste Moura, ktorú uskutočnili malijské ozbrojené sily a žoldnieri zo skupiny wagnerovcov a pri ktorej zahynulo najmenej 203 ľudí. Spoločný výskum Amnesty International a ďalších organizácií dospel na základe zozbieraných očitých svedectiev k záveru, že počas operácie boli nezákonne zabité desiatky civilistov a civilistiek.

NÓRSKO

V roku 2018 Amnesty International spustila kampaň za Tayebe Abassi, vtedy 18-ročné dievča, ktorého rodine hrozila deportácia z Nórska do Afganistanu. Rodina žila v Nórsku od roku 2012. V apríli tohto roka matka Tayebe konečne získala povolenie na pobyt, ktoré ju oprávňuje zostať so svojimi deťmi v Nórsku. Tayebe zverejnila nasledujúci odkaz, v ktorom ďakuje Amnesty International za podporu:

„Rada by som poďakovala Amnesty International a všetkým ľuďom, ktorí nás – mňa a moju rodinu – počas nášho boja podporovali. Všetky tie povzbudivé odkazy na pohľadniciach, ktoré som dostala od členov a členiek Amnesty z celého sveta, mi vlievali neuveriteľnú silu. ❤❤ – Tayebe.“

PAPUA-NOVÁ GUINEA

Ďalším víťazstvom dlhodobej kampane Amnesty International a ďalších organizácií, ktoré sa zasadzujú za celosvetové zrušenie trestu smrti, bol krok, ktorým sa Papua-Nová Guinea vzdala tohto neľudského trestu 30 rokov po jeho opätovnom zavedení v roku 1991.

MÁJ

GUINEA

V Guinei sa začalo súdne vyšetrovanie bývalých čelných politických a policajných predstaviteľov z porušovania práva na život, nútených zmiznutí, svojvoľného zadržiavania osôb a mučenia, ku ktorým došlo po ústavnej kríze z roku 2020. Amnesty International opakovane vyzvala na ukončenie beztrestnosti tohto porušovania ľudských práv, pričom vydala výskumnú správu a viacero ďalších výstupov odsudzujúcich nezákonné zabitie desiatok protestujúcich a svojvoľné zadržiavanie desiatok politických aktivistov a predstaviteliek občianskej spoločnosti.

INDIA

V Indii sme sa dočkali kroku v prospech práva na slobodu prejavu, keď najvyšší súd pozastavil platnosť zákona o poburovaní, ktorý bol v platnosti 152 rokov.

JUŽNÝ SUDÁN

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) obnovila zbrojné embargo na územie Južného Sudánu o ďalší rok. Amnesty International prispela k tomuto výsledku prostredníctvom svojho výskumu, cielenou advokáciou vrátane aprílových bilaterálnych stretnutí s členmi BR OSN v New Yorku, ako aj prostredníctvom aktivít iniciovaných jednotlivými sekciami Amnesty International.

PALESTÍNA/IZRAEL

18-ročného Palestínčana Amala Nakhleha, ktorý trpí chronickým autoimunitným ochorením, izraelské orgány prepustili z administratívnej väzby. Amnesty a ďalšie organizácie žiadali jeho prepustenie 16 mesiacov.

Podpíšte petíciu, a zosilnite tak hlasy samotných Palestínčaniek a Palestínčanov, ktorí žijú pod izraelským režimom apartheidu a žiadajú pre seba rovnoprávnosť.

ŠPANIELSKO

Dolná komora španielskeho parlamentu schválila zákon o sexuálnom násilí a znásilnení, ktoré sú definované ako sexuálne aktivity bez súhlasu niektorej zo zúčastnených osôb. Nový zákon je významným úspechom ženského hnutia v Španielsku a kampane Amnesty International, do ktorej sa zapojila široká aktivistická základňa.

ZAMBIA

Deň po vydaní výročnej správy Amnesty International o treste smrti prezident Zambie oznámil, že krajina začne proces zrušenia trestu smrti.

JÚN

Miesto početných výbuchov v Kyjeve, 10. októbra 2022, FOTO: Viačeslav Ratynskyj/Anadolu Agency skrz Getty Images

MALAJZIA

Zaznamenali sme aj ďalší úspech v pokračujúcej kampani Amnesty International za zrušenie trestu smrti, keď malajzijská vláda oznámila, že začne proces zrušenia povinného trestu smrti, ktorý v súčasnosti platí pre 11 trestných činov.

HONDURAS

Konečne sa podarilo dosiahnuť čiastočnú spravodlivosť v prípade vraždy obrankyne ľudských práv pôvodného obyvateľstva a environmentálnej aktivistky Berty Cáceres, keď bývalého manažéra spoločnosti Desarrollos Energéticos, Davida Castilla, odsúdili na trest odňatia slobody za spoluúčasť na jej vražde v roku 2016. Amnesty naďalej pokračuje vo svojej kampani s cieľom postaviť pred súd aj ďalších podozrivých zo zodpovednosti za Bertinu vraždu.

USA

V USA prijali Zákon o bezpečnejších komunitách, ktorý obsahuje legislatívnu úpravu problematiky násilia páchaného strelnými zbraňami, za akú Amnesty USA a jej partneri dlhodobo bojovali. Legislatíva poskytuje dodatočných 250 miliónov dolárov na programy pre ukončenie násilia v komunitách.

FÍNSKO

Fínsky parlament prijal reformu zákona o trestnom čine znásilnenia. Podľa novej zákonnej úpravy je rozhodujúcim definičným znakom znásilnenia absencia súhlasu so sexuálnym stykom.

SVET

V Ženeve sa zišli predstavitelia a predstaviteľky štátov, občianskej spoločnosti a medzinárodných organizácií, aby dokončili text politickej deklarácie zameranej na posilnenie ochrany civilného obyvateľstva pred dôsledkami používania výbušných zbraní v obývaných oblastiach. Amnesty International sa dlho zasadzovala o uskutočnenie takéhoto stretnutia. Očakáva sa, že štáty túto politickú deklaráciu podpíšu ešte v priebehu tohto roka.

JÚL

ŠVAJČIARSKO

Vo Švajčiarsku legalizovali manželstvá osôb rovnakého pohlavia potom, ako sa za ne v referende vyslovili takmer dve tretiny obyvateľstva.

SVET

Významný pokrok nastal v oblasti environmentálnej spravodlivosti, keď Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu o univerzálnom ľudskom práve na zdravé životné prostredie. Tejto dobrej správe predchádzala podobná rezolúcia, ktorú koncom roka 2021 prijala Rada OSN pre ľudské práva.

AUGUST

USA

Najvyšší súd štátu New York rozhodol v prospech Amnesty International a organizácie Surveillance Technology Oversight Project (S.T.O.P.), ktoré podali spoločnú žalobu proti policajnému oddeleniu mesta New York (NYPD). Policajné oddelenie dostalo príkaz zverejniť tisíce záznamov o tom, ako polícia obstarávala a používala technológiu rozpoznávania tváre proti demonštrantom a demonštrantkám hnutia Black Lives Matter (BLM).

Afroamerické, latinskoamerické a ďalšie menšinové komunity čelia vyššiemu riziku útokov a nespravodlivého zaobchádzania. Používanie technológií na rozpoznávanie tváre policajnými zložkami vedie k diskriminácii pokojných demonštrantov a demonštrantiek a slúži ako nástroj masového dohľadu.

PALESTÍNA/IZRAEL

Izraelská armáda vykonala razie v kanceláriách významných palestínskych ľudskoprávnych a odborových organizácií a Amnesty vyzvala izraelské orgány, aby skoncovali s represívnym ťažením proti palestínskej občianskej spoločnosti. Krátko nato vyjadrila svoje znepokojenie nad izraelským nedemokratickým postupom aj vláda USA. Izraelské ministerstvo obrany si podmienky na likvidačný zásah voči organizáciám pripravilo ešte v októbri 2021, keď sedem popredných palestínskych organizácií zaradilo na svoj zoznam „teroristických organizácií“. Izraelské útoky na palestínsku občiansku spoločnosť odmietlo v júli desať európskych krajín – Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Nemecko, Nórsko, Taliansko, Španielsko a Švédsko – a v októbri ju odsúdili aj odborníčky a odborníci z OSN.

BANGLADÉŠ

Z väzenia prepustili Hridaya Chandru Mondala, učiteľa matematiky, ktorý bol zadržaný za to, že na hodinách diskutoval o rozdieloch medzi vedou a náboženstvom. Všetky obvinenia voči nemu následne stiahli.

MALDIVY

Na základe okamžitých krokov, ktoré podnikla Amnesty, prepustili z väzenia maldivského aktivistu Rusthuma Mujuthabu, ktorého zadržiavali na základe obvinenia z rúhania v súvislosti s príspevkom na sociálnych sieťach.

SEPTEMBER

KAMBODŽA

Mimoriadna komora kambodžských súdov (ECCC) potvrdila rozsudok v prípade bývalého vodcu Červených Kmérov, Khieua Samphana (91), ktorý bol v roku 2018 uznaný vinným z genocídy, zločinov proti ľudskosti a závažného porušenia Ženevských konvencií. Červení Kméri vládli v Kambodži v rokoch 1975 – 1979. Podľa odborných odhadov boli počas ich vlády zavraždené alebo vyhladované na smrť minimálne dva milióny ľudí. Zároveň so Samphanom odsúdili aj ďalšieho bývalého kmérskeho veliteľa, Nuona Cheu, za zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny a genocídu etnických Vietnamcov a Vietnamiek. V čase vynesenia rozsudku si obaja odpykávali doživotné tresty za zločiny proti ľudskosti súvisiace s nútenými presunmi obyvateľstva, za ktoré ich ECCC odsúdila v roku 2014. Nuon Chea zomrel v roku 2019. V roku 2010 bol Kaing Guek Eav, známy pod prezývkou súdruh Duch, ktorý prevádzkoval mučiareň v meste Phnom Pénh, odsúdený za zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny.

KANADA

Na základe rozhodnutia federálneho súdu z 30. septembra bude môcť Mamadou Konaté zostať v Kanade až do vydania rozhodnutia o opodstatnenosti rozhodnutia pohraničnej agentúry o jeho deportácii. Mamadou Konaté pricestoval do Kanady za prácou z Pobrežia Slonoviny a v Kanade žije už viac ako šesť rokov. Dňa 5. októbra mu bezprostredne hrozilo vyhostenie. Počas pandémie COVID-19 pracoval v zariadeniach sociálnych služieb, kde asistoval starším ľuďom.

ROVNÍKOVÁ GUINEA

Vstúpila do platnosti nová legislatíva, ktorá z Trestného zákona Rovníkovej Guiney odstránila ustanovenia o treste smrti.

ARGENTÍNA

Oslobodili Mirandu Ruiz, lekárku nespravodlivo stíhanú za to, že poskytovala legálne interrupcie. V Argentíne došlo k legalizácii interrupcií v roku 2020 potom, ako prezident Alberto Fernández dodržal svoj predvolebný sľub – predložil do kongresu historický návrh zákona na legalizáciu interrupcií.

OKTÓBER

EURÓPA

Dňa 13. októbra sa uskutočnil prvý kongres Európskej aliancie za práva sexuálnych pracovníčok a pracovníkov. Koalícia 15 organizácií vrátane Amnesty International pri tejto príležitosti vydala spoločné stanovisko, v ktorom vyzýva na dekriminalizáciu sexuálnej práce, prizvanie sexuálnych pracovníčok a pracovníkov k tvorbe zákonov, ktoré priamo ovplyvňujú ich životy, a ochranu ich ľudských práv vrátane ochrany pred násilím, zneužívaním a obchodovaním s ľuďmi.

FÍNSKO

Fínsko prijalo reformy, ktoré zmiernili najprísnejší zákon o interrupciách v severskom regióne.

SLOVINSKO

V Slovinsku po rozhodnutí ústavného súdu legalizovali manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

VENEZUELA

Rada OSN pre ľudské práva na svojom 51. zasadnutí prijala rezolúciu o obnovení mandátu Medzinárodnej nezávislej vyšetrovacej misie pre Venezuelu, ktorú OSN zriadila v septembri 2019. Výskumné správy, ktoré misia pravidelne zverejňuje, sú nenahraditeľné v boji ľudskoprávnych organizácií za právo obetí porušovania ľudských práv a zločinov proti ľudskosti na spravodlivé vyšetrenie týchto zločinov, odškodnenie a záruky, že sa nebudú opakovať.

NOVEMBER

Taner Kılıç s rodinou

IRÁN

Rada OSN pre ľudské práva prijala prelomovú rezolúciu o zriadení vyšetrovacej misie na vyšetrenie porušovania ľudských práv v Iráne, ku ktorému dochádza počas prebiehajúcich protestov. Iránske orgány naďalej odmietajú zistenia expertov a expertiek OSN a ľudskoprávnych organizácií a medzitým pokračujú v rozsiahlom používaní nezákonnej sily proti protestujúcim, ktorá neraz vedie k ich zabitiu, ako aj v snahách o zákonné trestanie protestujúcich trestom smrti. Vyšetrovacia misia OSN má mandát „zhromažďovať, analyzovať a konsolidovať dôkazy o porušeniach ľudských práv a uchovať ich na účely prípadného súdneho konania“.

PALESTÍNA/IZRAEL

Amnesty vyzvala Palestínsku samosprávu, aby vyšetrila vlastné väzenské orgány, ktoré palestínski väzni obvinili z mučenia. V priebehu nasledujúcich dvoch týždňov šiestich Palestínčanov prepustili na kauciu.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie informoval izraelskú vládu, že povedie vyšetrovanie vo veci zabitia palestínsko-americkej novinárky Shireen Abu Akleh, ktorú v máji zastrelil izraelský vojak.

JAPONSKO

Tokijský okresný súd dňa 30. novembra 2022 rozhodol, že zákaz manželstiev párov rovnakého pohlavia v Japonsku nie je protiústavný. Súd však zároveň zdôvodnil, že „absencia právneho rámca [ktorý by párom rovnakého pohlavia poskytol právne uznanie ich rodín] predstavuje vážnu hrozbu, na ktorú vzhľadom na právo na osobnú dôstojnosť neexistujú žiadne opodstatnené dôvody“ a že „súčasný stav je protiústavný, keďže je v rozpore s článkom 24 ods. 2 ústavy“. Pokiaľ neexistuje konkrétna legislatíva upravujúca zväzky párov rovnakého pohlavia, okresné súdy nemajú právomoc uznať manželstvá takýchto párov.

KÓREJSKÁ REPUBLIKA

Najvyšší súd Kórejskej republiky (hovorovo Južná Kórea) vydal rozhodnutie o tom, že zodpovednosť za maloleté deti (do 18 rokov) nesmie byť dôvodom na automatické zamietnutie úradnej zmeny rodu transrodového rodiča. Súd zdôraznil, že transrodové osoby majú právo na uznanie svojej osobnej rodovej identity a podľa zákona im patrí právo na rodinný život, ktoré zahŕňa rovnaké práva a povinnosti ako v prípade ostatných (cisrodových) ľudí. Súd zároveň potvrdil, že úradná zmena rodu transrodových rodičov nemení ich práva a povinnosti ani práva ich maloletých detí.

RUSKO

Odvolací súd v Komsomoľsku nad Amurom v utorok 22. novembra potvrdil rozhodnutie súdu v prípade Julie Cvetkovej, ktorým ju oslobodil od obvinenia z „výroby a šírenia pornografie“ a uznal ju nevinnou. Cvetkova čelila od januára 2020 žalobe v súvislosti s jej kresbami ženských tiel a pohlavných orgánov, ktoré zverejnila na ruskej sociálnej sieti VKontakte v rámci kampane venovanej pozitívnemu obrazu o ženskom tele.

TURECKO

Najvyšší odvolací súd v Turecku zrušil rozsudok v prípade dvoch obrancov a dvoch obrankýň ľudských práv, ktorých odsúdili na základe vykonštruovaných obvinení z terorizmu. Súd zrušil rozsudok v prípade Tanera Kılıça, İdil Eser, Özlem Dalkıran a Günala Kurşuna, členov a členiek tzv. Istanbulskej desiatky, ktorých zadržali v stredu 5. júla 2017 počas ľudskoprávneho workshopu v Büyükade.

Právnik Taner Kılıç, ktorý sa zaoberá právami ľudí na úteku, a zároveň pôsobí ako čestný predseda Amnesty International Turecko, strávil vo väzení viac ako 14 mesiacov. V júli 2020 ho aj napriek nedostatku dôkazov odsúdili na šesť rokov a tri mesiace odňatia slobody. Dôvodom bolo jeho údajné „členstvo v teroristickej organizácii“. Odvolací súd vrátil prípad na súd prvej inštancie kvôli nedostatkom vo vyšetrovaní. Bývalú riaditeľku Amnesty Turecko İdil Eser, aktivistku Özlem Dalkıran a aktivistu Günala Kurşuna v roku 2017 odsúdili na 25 mesiacov odňatia slobody za „napomáhanie činnosti teroristickej organizácie“ a za mrežami strávili viac ako tri mesiace.

MJANMARSKO

Amnesty International uskutočnila výskum týkajúci sa reťazca dodávok leteckého paliva spojeného s vojnovými zločinmi v Mjanmarsku. Aj vďaka tomuto výskumu niekoľko spoločností oznámilo pozastavenie predaja leteckého paliva do Mjanmarska. Hrozí totiž, že dodávky leteckého paliva bude využívať mjanmarská armáda pri uskutočňovaní smrtiacich leteckých útokov. Spoločnosť Puma Energy oznámila svoj odchod z dodávateľského reťazca necelé dva týždne po tom, ako jej Amnesty predložila svoje zistenia. Pozastavenie predaja leteckého paliva do Mjanmarska potvrdili aj spoločnosti Thai Oil a nórska lodná spoločnosť Wilhelmsen a očakáva sa, že ich budú nasledovať ďalšie.

DECEMBER

LIBANON

Libanonský sudca obvinil piatich členov Štátnej bezpečnosti z mučenia v prípade sýrskeho utečenca Bashara Abdela Sauda, ktorý v auguste zomrel vo väzbe.


Tieto úspechy by sme nemohli dosiahnuť bez podpory mnohých z vás. Pomôžte nám dosiahnuť ďalšie ľudskoprávne víťazstvá!