Rok 2022 sa prehupol cez svoju polovicu, a pre Amnesty International to boli, ako vždy, rušné mesiace. Svet čelí vážnym výzvam v oblasti ľudských práv na toľkých frontoch, až sa môže stať, že človeku ľahko uniknú pozitívne zmeny, ktoré sa v tomto období udiali. Vďaka neúnavnej angažovanosti našich podporovateľov a podporovateliek prispela Amnesty International k oslobodeniu nespravodlivo väznených, prepracovaniu nespravodlivých a diskriminačných zákonov a vyvodeniu zodpovednosti voči mocným porušovateľom ľudských práv. Prinášame prehľad ľudskoprávnych víťazstiev uplynulého polroka, ktoré si rozhodne treba pripomenúť.
Január

Poľský súd zamietol odvolanie proti oslobodzujúcemu rozsudku nad troma ženami, ktoré boli obvinené z „hanobenia náboženského presvedčenia“ za šírenie plagátov Panny Márie so svätožiarou vo farbách dúhovej LGBTI+ zástavy. Podporovatelia a podporovateľky Amnesty v ich prospech zverejnili viac ako 276 000 prejavov solidarity.
V Kazachstane vstúpil do platnosti zákon, ktorý zrušil možnosť uložiť odsúdeným trest smrti bez ohľadu na to, za aký trestný čin boli odsúdení. Toto je významné ľudskoprávne víťazstvo v našom dlhoročnom boji za zrušenie trestu smrti. Kazachstan sa tak stal 109. krajinou, ktorá úplne zrušila trest smrti, a v marci pristúpil k zásadnej medzinárodnej dohode o zrušení trestu.
Ministerstvo obrany USA zverejnilo výsledky nezávislého vyšetrovania spoločnosti RAND Corporation, ktoré si objednalo v súvislosti s postupmi Pentagonu pri hlásení civilných obetí. Jedným z podnetov na vyšetrovanie boli správy Amnesty International o civilných obetiach spôsobených americkými a spojeneckými ozbrojenými silami v sýrskej Rakke v roku 2017; správa RAND Corporation viac ráz cituje závery nášho multimediálneho výskumu Vojna v Rakke:rétorika verzus realita.
Ghanský parlament zamietol návrh zákona, ktorý by v ešte väčšej miere kriminalizoval príslušnosť k LGBTI+ komunite. Navrhovatelia homofóbneho a transfóbneho zákona chceli zaviesť tresty odňatia slobody pre každého, kto vyjadruje podporu alebo „súcit“ k LGBTI+ osobám, a podporovali konverznú terapiu na „nápravu pohlavia“ u detí. Proti návrhu sa postavili priamo v parlamente viaceré skupiny vrátane Amnesty International.
V Afganistane bol po kampani Amnesty International a ďalších organizácií prepustený profesor Faizulláh Džalál, ktorého svojvoľne zatkol a zadržiaval Taliban. Džalálova dcéra uviedla, že jeho prepustenie by nebolo možné bez toho, aby sa oň zasadzovala Amnesty International.
Február

Po takmer 30 rokoch advokačných aktivít a kampaní Amnesty International Slovinsko sa prezident krajiny konečne verejne ospravedlnil tisícom ľudí z ostatných bývalých juhoslovanských republík, ktorým bolo po vyhlásení nezávislosti Slovinska v roku 1992 zrušené povolenie na pobyt v krajine. Takzvané „vymazanie“ ponechalo približne 26 000 ľudí bez oficiálneho pobytu a ekonomických a sociálnych práv, čím ich pripravilo o zdravotné a sociálne zábezpeky.
Kuvajtský ústavný súd zrušil zákon kriminalizujúci „napodobňovanie opačného pohlavia“, ktorý Amnesty International kritizovala vo svojej predchádzajúcej výročnej správe.
Po dlhodobej kampani Amnesty International a ďalších organizácií občianskej spoločnosti v Kolumbii dekriminalizovali interrupcie vykonané počas prvých 24 týždňov tehotenstva. Toto víťazstvo, ktoré nasledovalo po legalizácii interrupcií v Argentíne (2020) a dekriminalizácii interrupcii v Mexiku (2021), vlialo novú energiu hnutiu za sexuálne a reprodukčné práva v celej Latinskej Amerike.
V Hondurase po dva a pol roku bezpodmienečne prepustili z väzenia tzv. guapinolskú osmičku, skupinu ôsmich obrancov práva na vodu. Amnesty International vyvíjala viac ako rok intenzívne snahy o ich prepustenie, pozostávajúce z advokačnej činnosti a mediálnej kampane s cieľom upozorniť na porušovanie ich ľudských práv.
Dipti Rani Das, 17-ročná dievčina z bangladéšskej hinduistickej menšiny, bola prepustená na slobodu po viac ako 16 mesiacoch, ktoré strávila vo väzbe za zverejnenie príspevku na Facebooku. Amnesty International spustila naliehavú petíciu za jej prepustenie a poskytla jej pomoc na pokrytie právnych výdavkov.
Marec
Z väzenia boli prepustení dvaja ľudia, ktorých prípady boli nedávno zahrnuté do nášho najväčšieho každoročného podujatia – Maratónu písania listov. Jedným z nich bol Bernardo Caal Xol, domorodý mayský environmentalista a väzeň svedomia v Guatemale neprávom väznený za aktivizmus, ktorého prepustili pred vypršaním trestu. Druhým bol Magai Matiop Ngong, odsúdený v Južnom Sudáne na smrť v roku 2017, keď mal 15 rokov, ktorého prepustili po tom, ako najvyšší súd uznal, že v čase zločinu, za ktorý bol odsúdený, bol dieťaťom.
UNHRC obnovila mandát Komisie pre ľudské práva v Južnom Sudáne, ktorá je v súčasnosti jediným nezávislým mechanizmom schopným zhromažďovať dôkazy o porušovaní ľudských práv s cieľom vyvodiť zodpovednosť voči jeho páchateľom. Amnesty International sa aktívne zasadzovala za obnovenie mandátu prostredníctvom spoločných otvorených listov členským štátom UNHRC, bilaterálnych stretnutí s členskými štátmi UNHRC, ako aj prostredníctvom vlastných aktivít juhosudánskej sekcie Amnesty.
Apríl

V roku 2018 Amnesty International spustila kampaň za Tayebe Abassi, vtedy 18-ročné dievča, ktorého rodine hrozila deportácia z Nórska do Afganistanu. Rodina žila v Nórsku od roku 2012. V apríli tohto roka matka Tayebe konečne získala povolenie na pobyt, ktoré ju oprávňuje zostať so svojimi deťmi v Nórsku. Tayebe zverejnila nasledujúci odkaz, v ktorom ďakuje Amnesty International za podporu:
„Rada by som poďakovala Amnesty International a všetkým ľuďom, ktorí nás – mňa a moju rodinu – počas nášho boja podporovali. Všetky tie povzbudivé odkazy na pohľadniciach, ktoré som dostala od členov a členiek Amnesty z celého sveta, mi vlievali neuveriteľnú silu. ❤❤ – Tayebe.“
V Líbyi bol desať mesiacov po svojom nútenom zmiznutí prepustený na slobodu Mansúr Atti, novinár, bloger a vedúci Výboru Červeného polmesiaca a Komisie pre občiansku spoločnosť. Amnesty International k jeho prípadu spustila naliehavú petíciu, vydala verejné vyhlásenie a tlačovú správu a zmobilizovala svoju členskú a podporovateľskú základňu do rozsiahlej kampane na sociálnych sieťach, so spoločnou požiadavkou, aby bol Mansúr Atti okamžite bezpodmienečne prepustený.
Ďalším víťazstvom dlhodobej kampane Amnesty International a ďalších organizácií, ktoré sa zasadzujú za celosvetové zrušenie trestu smrti, bol krok, ktorým sa Papua-Nová Guinea vzdala tohto neľudského trestu 30 rokov po jeho opätovnom zavedení v roku 1991.
Po mesiacoch advokačných aktivít a kampane Amnesty International a ďalších organizácií občianskej spoločnosti dosiahla Európska únia politickú dohodu o Zákone o digitálnych službách (DSA). Tento prelomový regulačný rámec bude okrem iného vyžadovať, aby technologické spoločnosti, ktoré prevádzkujú rozsiahle používateľské platformy, posudzovali a znižovali systémové riziká, akými sú napríklad schvaľovanie nenávisti a šírenie dezinformácií.
V reakcii na výskum Amnesty International a jej partnerov začali orgány v Mali vyšetrovať „protiteroristickú operáciu“ v meste Moura, ktorú uskutočnili malijské ozbrojené sily a žoldnieri zo skupiny wagnerovcov a pri ktorej zahynulo najmenej 203 ľudí. Spoločný výskum Amnesty International a ďalších organizácií dospel na základe zozbieraných očitých svedectiev k záveru, že počas operácie boli nezákonne zabité desiatky civilistov a civilistiek.
Máj

Dolná komora španielskeho parlamentu schválila zákon o sexuálnom násilí a znásilnení, ktoré sú definované ako sexuálne aktivity bez súhlasu niektorej zo zúčastnených osôb. Nový zákon je významným úspechom ženského hnutia v Španielsku a kampane Amnesty International, do ktorej sa zapojila široká aktivistická základňa.
Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) obnovila zbrojné embargo na územie Južného Sudánu o ďalší rok. Amnesty International prispela k tomuto výsledku prostredníctvom svojho výskumu, cielenou advokáciou vrátane aprílových bilaterálnych stretnutí s členmi BR OSN v New Yorku, ako aj prostredníctvom aktivít iniciovaných jednotlivými sekciami Amnesty International.
Deň po vydaní výročnej správy Amnesty International o treste smrti prezident Zambie oznámil, že krajina začne proces zrušenia trestu smrti.
V Guinei sa začalo súdne vyšetrovanie bývalých čelných politických a policajných predstaviteľov z porušovania práva na život, nútených zmiznutí, svojvoľného zadržiavania osôb a mučenia, ku ktorým došlo po ústavnej kríze z roku 2020. Amnesty International opakovane vyzvala na ukončenie beztrestnosti tohto porušovania ľudských práv, pričom vydala výskumnú správu a viacero ďalších výstupov odsudzujúcich nezákonné zabitie desiatok protestujúcich a svojvoľné zadržiavanie desiatok politických aktivistov a predstaviteliek občianskej spoločnosti.
V Indii sme sa dočkali pozitívneho kroku pre právo na slobodu prejavu, keď najvyšší súd pozastavil platnosť zákona o poburovaní, ktorý bol v platnosti 152 rokov.
Jún
V Ženeve sa zišli predstavitelia a predstaviteľky štátov, občianskej spoločnosti a medzinárodných organizácií, aby dokončili text politickej deklarácie zameranej na posilnenie ochrany civilného obyvateľstva pred dôsledkami používania výbušných zbraní v obývaných oblastiach. Amnesty International sa dlho zasadzovala o uskutočnenie takéhoto stretnutia. Očakáva sa, že štáty túto politickú deklaráciu podpíšu ešte v priebehu tohto roka.
Zaznamenali sme aj ďalší úspech v pokračujúcej kampani Amnesty International za zrušenie trestu smrti, keď malajzijská vláda oznámila, že začne proces zrušenia povinného trestu smrti, ktorý v súčasnosti platí pre 11 trestných činov.
Tieto úspechy by sme nemohli dosiahnuť bez podpory mnohých z vás. Pomôžte nám dosiahnuť ďalšie ľudskoprávne víťazstvá!