Alexandru Skočilenko odsúdili na 7 rokov

Ruskú aktivistku Aleksandru Skočilenko odsúdili na sedem rokov väzenia za „vedomé šírenie nepravdivých informácií o nasadení ozbrojených síl Ruskej federácie“. Aktivistka v marci 2022 nahradila cenovky v petrohradskom supermarkete protivojnovými odkazmi o vojnových zločinoch spáchaných ruskými jednotkami v ukrajinskom Mariupole.

Podľa regionálnej riaditeľky Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu, Marie Struthers, ide o zjavne nespravodlivý rozsudok, ktorý „uzatvára prípad plný nepotrestaných zločinov. Jeden z nich [zločinov] sa týka samotnej Alexandry Skočilenko, ktorú svojvoľne pripravili o slobodu a 19 mesiacov ju držali v hrozných podmienkach. Teraz jej hrozí sedem rokov odňatia slobody vo väzenskom komplexe. Druhým [zločinom] je ruská agresia voči obyvateľstvu Ukrajiny, na ktorú sa Aleksandra jednoducho snažila poukázať. Prenasledovanie Alexandry Skočilenko sa stalo synonymom absurdne krutého útlaku, ktorému čelia Rusi a Rusky otvorene kritizujúci ruskú nezákonnú vojnu. Je nevyhnutné, aby Rusko okamžite a bezpodmienečne prepustilo Alexandru Skočilenko a všetkých aktivistov uväznených len preto, že sa zapojili do mierového protivojnového odporu,” uviedla Struthers.

Kontext situácie

Alexandra, ktorú blízki volajú Saša, miluje hudbu a umenie, predovšetkým ju baví hrať na klavíri, gitare, mandolíne a flaute. V mierových časoch organizovala koncerty improvizovanej hudby pre všetkých ľudí, ktorí si chceli spolu zahrať.

Vážne znepokojená ruskou inváziou na Ukrajinu sa rozhodla konať. Dňa 31. marca v jednom z petrohradských supermarketov vymenila viacero cenoviek za lístočky s informáciami o invázii a protivojnovými sloganmi.

V pondelok 11. apríla ju v skorých ranných hodinách zatkli a na základe novoprijatého paragrafu 207.3 trestného zákona obvinili z „vedomého šírenia nepravdivých informácií o nasadení ozbrojených síl Ruskej federácie“. Vypočúvali ju do tretej hodiny ráno. Paragraf 207.3 a ďalšie paragrafy trestného zákona prijala ruská vláda narýchlo v marci tohto roka a úrady ich zneužívajú na väznenie ľudí kritických k invázii na Ukrajinu.

Alexandru Skočilenko od apríla zadržiavajú v príšerných podmienkach. Ako celiakička je nútená prakticky neustále hladovať, pretože nemá prístup k bezlepkovej strave. Okrem hladu čelí Alexandra aj šikane zo strany dozorkýň a spoluväzenkýň. Amnesty International považuje Alexandru Skočilenko za väzenkyňu svedomia.

Zistite viac o našej práci