Žiadame vyšetrenie útoku na Elenu Milašina

Zaremu Musaevu v utorok 4. júla odsúdili na päť a pol roka v trestaneckej kolónii. Čečenské úrady Musaevu zatkli, uväznili a postavili pred súd na základe vykonštruovaných obvinení na základe aktivít jej syna, obrancu ľudských práv Abubakara Yangulbaeva. Na júlovom pojednávaní sa mala zúčastniť novinárka Elena Milašina a Musaevovej právnik, Alexandr Nemov. Ani jeden z nich na pojednávanie neprišiel, nakoľko ich niekoľko hodín pred pojednávaním brutálne napadli.

Udalosti utorokového rána

Elena Milašina je novinárka spolupracujúca s nezávislými ruskými novinami Novaja Gazeta a Alexandr Nemov je právnik v oblasti ľudských práv. Obaja cestovali ráno 4. júla do Grozného, hlavného mesta Čečenskej republiky. Mali sa tam zúčastniť vynesenia rozsudku nad Zaremou Musaevou.

Podľa Centra pre ľudské práva Memorial tri čierne autá zablokovali taxík, v ktorom Milašina a Nemov cestovali z letiska na pojednávanie. Maskovaní útočníci oboch vytiahli z taxíka a bili ich obuškami. Útočníci ich kopali, udierali päsťami a bili ich do hlavy. Vyhrážali sa im, že ak neprestanú brániť ľudské práva, zabijú ich. Okrem toho zničili aj ich nahrávacie zariadenia a dôležité dokumenty.

Útočníci zlomili Milašine prsty na oboch rukách a prinútili ju umožniť im prístup do jej telefónu. Nemova bodli do nohy.

Elena Milašina čelí útokom dlhodobo, Amnesty International opäť žiada vyvodenie zodpovednosti

„Dnešná brutálna bitka Eleny Milašiny a Alexandra Nemova je ohavným aktom násilia. Maskovaní útočníci nesmú zostať nepotrestaní. Amnesty International dôrazne odsudzuje tento zbabelý útok a vyzýva ruské úrady, aby urýchlene postavili páchateľov pred súd. Zároveň apelujeme na miestne úrady, aby zaistili bezpečnosť pre všetkých ľudí usilujúcich o pravdu a spravodlivosť,” uviedla vedúca kancelárie Amnesty International pre Východnú Európu a Strednú Áziu Marie Struthers.

„Čečensko má dlhú históriu násilných útokov proti obrancom a obrankyniam ľudských práv. Vzhľadom na vyhrážky čečenských úradov voči Milašine a skutočnosť, že maskovaní útočníci povedali, že Elena Milašina a Alexandr Nemov „boli varovaní“, tento bezcitný zločin ilustruje extrémne nebezpečenstvo, ktorému čelia obrankyne a obrancovia ľudských práv v kontexte otvoreného nepriateľstva zo strany úradov a úplnej beztrestnosti pre páchateľov.”

Prečítajte si viac o našej práci