Elżbieta Podleśna sa dočkala spravodlivosti

Elżbieta Podleśna, Joanna Gzyra-Iskandar a Anna Prus sú poľské aktivistky, ktoré dlhoročne bránia ľudské práva. Otvorene sa stavajú proti nenávisti a diskriminácii. Okrem toho sa zasadzujú za spravodlivosť a rovnosť v Poľsku. V júli 2020 ich obvinili z „hanobenia náboženského presvedčenia“. Zločinu sa údajne mali dopustiť výrobou a distribúciou plagátov, na ktorých bola vyobrazená Panna Mária so svätožiarou vo farbách LGBTI+ zástavy.

Najvyšší súd vo štvrtok 28. marca 2024 zamietol odvolanie štátnych orgánov proti oslobodzujúcemu rozsudku z januára 2022. To znamená, že po piatich rokoch boja za spravodlivosť sa ich prípad konečne a úspešne skončil. Elżbieta Podleśna, Joanna Gzyra-Iskandar a Anna Prus vôbec nemali čeliť absurdným obvineniam. Ich oslobodenie je však skvelou správou aj pre viac ako 280 000 ľudí z celého sveta vrátane Slovenska, ktorí sa spolu s Amnesty International postavili na stranu aktivistiek, vyvíjali tlak na poľské orgány a žiadali pre ne spravodlivosť.

Dúfame, že tento rozsudok je novým začiatkom a obratom od dlhodobého nepriateľstva a homonegativity.

Kontext situácie: O čo išlo?

Protest v Haagu, foto: Pierre Crom/Getty Images

V rámci kampane Amnesty International cestovala Elżbieta na jar 2019 po Belgicku a Holandsku. Tesne po jej návrate do Poľska, 6. mája v skorých ranných hodinách, vykonala polícia v Elżbietinom byte raziu. Elżbietu zatkli a niekoľko hodín zadržiavali. V policajnej správe sa uvádza, že v jej byte našli plagáty s vyobrazením Panny Márie so svätožiarou vo farbách LGBTI+ zástavy. Tento obrázok sa na konci apríla 2019 objavil vyvesený v poľskom meste Płock.

V júli 2020 Elżbietu spolu s ďalšími dvoma aktivistkami oficiálne obvinili z „hanobenia náboženského presvedčenia“. Súdny proces sa začal v stredu 4. novembra 2020. Držanie, výroba či šírenie takýchto plagátov by nemalo byť zločinom. Každý človek má právo sa slobodne vyjadriť. To platí aj v prípade, že sú tieto prejavy kritické alebo dokonca urážlivé voči náboženskému či inému presvedčeniu.

Tento prípad však v Poľsku nebol ojedinelý. Bol iba jedným z príkladov sústavného obťažovania, ktorému aktivistky, aktivisti, obrankyne a obrancovia ľudských práv v Poľsku čelia iba kvôli svojmu pokojnému aktivizmu.

Viac o našej práci