Začiatkom tohto mesiaca mal byť väzeň svedomia Alexej Navaľnyj pre údajné porušovanie väzenských pravidiel premiestnený na 12 mesiacov do najprísnejšej dlhodobej formy samoväzby, aká sa používa v ruskom väzenskom systéme. Navaľného právnici aj blízki a kolegovia majú preto oprávnené obavy o jeho zdravie. Dlhodobá izolácia a neposkytnutie primeranej zdravotnej starostlivosti predstavujú podľa medzinárodného práva mučenie alebo iné zlé zaobchádzanie.
Na dôvažok večer 11. decembra predstavitelia väzenského komplexu IK-6 v Melechove vo Vladimírskej oblasti (asi 250 km východne od Moskvy), kde si Navaľnyj odpykával 19-ročný trest odňatia slobody, informovali jeho právnika o tom, že Navaľnyj už nie je na zozname väzňov. Navaľného tlačová tajomníčka Kira Jarmyšová uviedla, že úrady odmietli poskytnúť informáciu o tom, kde sa nachádza. Väzeň svedomia Alexej Navaľnyj zažaloval komplex za podmienky, v ktorých ho zadržiavajú a 7. decembra sa mal prostredníctvom videohovoru pripojiť na súdne pojednávanie. Pre údajnú poruchu elektrického prúdu sa tak však nestalo.
Pokus o otravu a neľudské podmienky vo väzbe nestačia?
Situáciu komentoval aj zástupca regionálnej riaditeľky Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu, Denis Krivošejev. „Akoby pokus o otravu, [nespravodlivé] väznenie a neľudské podmienky vo väzbe nestačili, Alexej Navaľnyj sa mohol stať obeťou násilného zmiznutia. Kremeľ sa v snahe potlačiť svojich kritikov nezastaví pred ničím,“ uviedol Krivošejev.
Ruské úrady odmietli poskytnúť akékoľvek informácie o tom, kde a v akom stave sa Navaľnyj od 5. decembra nachádza. Vtedy o ňom jeho právnici počuli naposledy. Aj keď existuje možnosť, že Navaľnyj je v procese presunu do iného väzenského komplexu, povinnosťou štátnych orgánov je bezodkladne sprístupniť informácie o všetkých presunoch väzňov. Amnesty International tieto presuny pritom zdokumentovala ako jednu z najkrutejších a najneľudskejších praktík, ktoré ruské orgány používajú na trestanie väzňov. Presuny medzi väznicami v Rusku môžu trvať celé týždne. V mnohých prípadoch pritom orgány počas transferu neposkytujú príbuzným väzňov žiadne informácie. Väzni a väzenkyne pri presunoch takmer vždy čelia ohrozeniu zdravia a ľudských práv, nakoľko sú spravidla vystavení zlému zaobchádzaniu a šikane.
Politicky motivované konanie ako odplata za odpor voči vládnym praktikám
„Podmienky, v ktorých Navaľnéhho väznili doteraz, beztak predstavujú mučenie a iné zlé zaobchádzanie. Aktuálna situácia len zvyšuje riziká, ktorým čelí. Nespravodlivo ho presunuli do absolútne najprísnejšieho režimu väzby, aký v ruskom väzenskom systéme existuje, dlhodobo ho držali v samoväzbe a jeho zdravotný stav sa neustále zhoršuje. Prenasledovanie Alexeja Navaľného je politicky motivovanou odplatou za jeho pokojný politický aktivizmus. Navaľnyj je väzňom svedomia a ruské úrady ho musia okamžite a bezpodmienečne prepustiť na slobodu. Okrem toho musia zodpovedné orgány urýchlene zverejniť informácie o tom, kde a v akom stave sa Alexej Navaľnyj nachádza,“ doplnil Krivošejev.
Zistite viac o našej práci
- Potreba zabezpečiť prímerie a prepustenie rukojemníkov je rok od útokov 7. októbra naliehavejšia ako kedykoľvek predtým
- Slovinsko, Čierna Hora a Portugalsko nesmú pomáhať pri dodávke výbušnín do Izraela
- Obrankyne práva na interrupciu, ktoré čelia násiliu a stigmatizácii, sa podelili o silné príbehy v novom podcaste Amnesty