Kde sa nachádza väzeň svedomia Alexej Navaľnyj

Začiatkom tohto mesiaca mal byť väzeň svedomia Alexej Navaľnyj pre údajné porušovanie väzenských pravidiel premiestnený na 12 mesiacov do najprísnejšej dlhodobej formy samoväzby, aká sa používa v ruskom väzenskom systéme. Navaľného právnici aj blízki a kolegovia majú preto oprávnené obavy o jeho zdravie. Dlhodobá izolácia a neposkytnutie primeranej zdravotnej starostlivosti predstavujú podľa medzinárodného práva mučenie alebo iné zlé zaobchádzanie. 

Na dôvažok večer 11. decembra predstavitelia väzenského komplexu IK-6 v Melechove vo Vladimírskej oblasti (asi 250 km východne od Moskvy), kde si Navaľnyj odpykával 19-ročný trest odňatia slobody, informovali jeho právnika o tom, že Navaľnyj už nie je na zozname väzňov. Navaľného tlačová tajomníčka Kira Jarmyšová uviedla, že úrady odmietli poskytnúť informáciu o tom, kde sa nachádza. Väzeň svedomia Alexej Navaľnyj zažaloval komplex za podmienky, v ktorých ho zadržiavajú a 7. decembra sa mal prostredníctvom videohovoru pripojiť na súdne pojednávanie. Pre údajnú poruchu elektrického prúdu sa tak však nestalo.

Pokus o otravu a neľudské podmienky vo väzbe nestačia?

Situáciu komentoval aj zástupca regionálnej riaditeľky Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu, Denis Krivošejev. „Akoby pokus o otravu, [nespravodlivé] väznenie a neľudské podmienky vo väzbe nestačili, Alexej Navaľnyj sa mohol stať obeťou násilného zmiznutia. Kremeľ sa v snahe potlačiť svojich kritikov nezastaví pred ničím,“ uviedol Krivošejev.

Ruské úrady odmietli poskytnúť akékoľvek informácie o tom, kde a v akom stave sa Navaľnyj od 5. decembra nachádza. Vtedy o ňom jeho právnici počuli naposledy. Aj keď existuje možnosť, že Navaľnyj je v procese presunu do iného väzenského komplexu, povinnosťou štátnych orgánov je bezodkladne sprístupniť informácie o všetkých presunoch väzňov. Amnesty International tieto presuny pritom zdokumentovala ako jednu z najkrutejších a najneľudskejších praktík, ktoré ruské orgány používajú na trestanie väzňov. Presuny medzi väznicami v Rusku môžu trvať celé týždne. V mnohých prípadoch pritom orgány počas transferu neposkytujú príbuzným väzňov žiadne informácie. Väzni a väzenkyne pri presunoch takmer vždy čelia ohrozeniu zdravia a ľudských práv, nakoľko sú spravidla vystavení zlému zaobchádzaniu a šikane.

Politicky motivované konanie ako odplata za odpor voči vládnym praktikám

„Podmienky, v ktorých Navaľnéhho väznili doteraz, beztak predstavujú mučenie a iné zlé zaobchádzanie. Aktuálna situácia len zvyšuje riziká, ktorým čelí. Nespravodlivo ho presunuli do absolútne najprísnejšieho režimu väzby, aký v ruskom väzenskom systéme existuje, dlhodobo ho držali v samoväzbe a jeho zdravotný stav sa neustále zhoršuje. Prenasledovanie Alexeja Navaľného je politicky motivovanou odplatou za jeho pokojný politický aktivizmus. Navaľnyj je väzňom svedomia a ruské úrady ho musia okamžite a bezpodmienečne prepustiť na slobodu. Okrem toho musia zodpovedné orgány urýchlene zverejniť informácie o tom, kde a v akom stave sa Alexej Navaľnyj nachádza,“ doplnil Krivošejev.

Zistite viac o našej práci