Minister práce útočí na dôstojnosť ľudí v chudobe

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO
28. MÁJA 2025

Aktualizácia 29. mája

Parlament prijal novelu zákona. Podľa Amnesty International sa „vláda prijatím zákona rozhodla, že ľudia v núdzi nie sú hodní solidarity a podpory – len kontroly, trestania a vykonávania prekarizovanej práce. Tí, čo majú najmenej, nie preto, že nechcú pracovať, ale preto, že systém ich systematicky zbavuje možností, práv a teraz aj nároku na základnú pomoc. Toto nie je aktivácia. Toto je disciplinovanie,“ vyhlásil Rado Sloboda.

Amnesty International Slovensko vyzýva poslancov a poslankyne Národnej rady SR, aby na zajtrajšom hlasovaní odmietli novelu zákona o službách zamestnanosti a zákona o pomoci v hmotnej núdzi (tlač 727). Tento návrh je podľa Amnesty otvoreným útokom na ľudskú dôstojnosť a práva ľudí v núdzi.  

„Tento návrh je legislatívny bič na chudobných. Štát sa rozhoduje potrestať tých, ktorý už teraz majú málo, a maskuje to ako aktiváciu. Je to hanba a porušenie základných záväzkov Slovenskej republiky,“ vyhlásil Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko. 

Podľa Amnesty novela podmieňuje základnú sociálnu pomoc – už dnes nedostatočnú – vykonávaním tzv. aktivačných činností v rozšírenej podobe, ako aj prijatím vhodnej pracovnej ponuky, ktoré v praxi môžu predstavovať podhodnotenú a v prípade aktivačných prác aj právne nechránenú prácu. Zároveň rozširuje dôvody na zníženie dávky v hmotnej núdzi, čím sa môže pomoc stať kruto nedostatočnou na zabezpečenie základných životných potrieb. 

„Štát má chrániť dôstojnosť každého človeka. Namiesto riešení však ponúka represiu. Namiesto solidarity – lacnú pracovnú silu pre obce a samosprávy,“ dodáva Sloboda. 

Amnesty zároveň upozorňuje, že návrh je v rozpore s Revidovanou Európskou sociálnou chartou, ktorú Slovensko ratifikovalo. Ide o články 12 (právo na sociálne zabezpečenie), 13 (sociálna pomoc) a 30 (ochrana pred chudobou a sociálnym vylúčením). Organizácia varuje, že prijatie zákona môže viesť k systémovému porušovaniu medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky. 

Amnesty International Slovensko vyzýva parlament, aby novelu zákona odmietol ako celok. 

Viac noviniek