Dňa 29. októbra iránske úrady svojvoľne zatkli iránsku právničku a obrankyňu ľudských práv Nasrín Sotúdeovú. Právničku zatkli spolu s mnohými ďalšími ľuďmi, ktorí sa zúčastnili pohrebu 16-ročnej Armity Garawand. Armita zomrela koncom októbra potom, ako bola takmer mesiac v kóme. Mladá žena upadla do kómy po útoku príslušníčky mravnostnej polície v teheránskom metre.
Arminitinu smrť oznámili iránske štátne médiá 28. októbra.
Iránske orgány viedli štyri týždne sústredenú kampaň popierania a prekrúcania, aby zatajili pravdu o okolnostiach, ktoré viedli k smrti Armity Garawand. Následne na jej pohrebe bezostyšne zadržali smútiacich, aby umlčali akékoľvek volanie po pravde a spravodlivosti.
Amnesty International vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby od iránskych orgánov požadovalo vstup vyšetrovacej misie OSN a ďalších nezávislých pozorovateľov do krajiny. Iba to môže byť podľa organizácie viesť k nezávislému vyšetreniu hospitalizácie a smrti Armity Garawand.
Nasrín Sotúdeovú nezatkli prvýkrát
Štáty musia tiež využiť medzinárodné právne cesty na vyvodenie zodpovednosti voči iránskym úradníkom za rozsiahle a systematické porušovanie ľudských práv žien a dievčat formou vynucovania zákonov o povinnom zahaľovaní. Osoby zodpovedné za kritické zranenia Armity Garawand musia čeliť spravodlivosti.
Iránske orgány musia okamžite prepustiť na slobodu všetkých ľudí, ktorých svojvoľne zatkli za pokojnú účasť na pohrebe Armity Garawand. To sa týka aj právničky v oblasti ľudských práv Nasrín Sotúdeovej. Sotúdeovú v minulosti opakovane zatkli a dlhodobo väznili za jej odvážnu ľudskoprávnu prácu a obranu práv žien a dievčat v Iráne.
Kontext situácie
Len niekoľko dní po hospitalizácii mladej Armity iránske úrady zatkli novinárku Maryam Lotfi, ktorá sa incidentom zaoberala. Nútene zmizla aj matka mladej Armity, Shanin Ahmadi. V štátnych médiách sa začala šíriť propaganda. Na štátom produkovaných videách viditeľne zúfalí rodičia a priatelia tínedžerky neochotne opakujú príbeh o tom, že Armita Garawand skolabovala v dôsledku nízkeho krvného tlaku.
V ďalšom pokuse zakryť pravdu úrady zverejnili aj zostrihané zábery z priemyselných kamier. Analýza Investigatívneho laboratória Amnesty International odhalila medzeru v zázname v dĺžke 3 minút a 16 sekúnd.