VYJADRENIE AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO
5. MARCA 2025
Amnesty International Slovensko vyjadruje hlboké znepokojenie nad medializovanými informáciami o údajnom policajnom násilí voči rómskym deťom na Základnej škole v Stráňach pod Tatrami. Podľa dostupných výpovedí vstúpili policajti do školy, pričom jeden z nich údajne fyzicky napadol viaceré maloleté osoby a spôsobil im fyzické zranenia a psychickú ujmu. Tento prípad opätovne vyvoláva otázky o inštitucionálnej diskriminácii v policajnom zbore, ktorej rómska komunita dlhodobo čelí.
„Použitie násilia zo strany silových zložiek proti deťom, obzvlášť v prostredí školy, je alarmujúce a neakceptovateľné. Škola má byť bezpečným priestorom na vzdelávanie, nie arénou na fackovanie. Medzinárodné právo vrátane Dohovoru o právach dieťaťa jednoznačne zakazuje akékoľvek formy fyzického či psychického násilia voči deťom vrátane násilia, ktoré páchajú štátne zložky. Ak štát nedokáže zabezpečiť ochranu detí pred policajným násilím, ide o vážne systémové zlyhanie,“ povedal Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.
Správy o policajnom násilí voči rómskym deťom na Slovensku kritizovala aj OSN
„Práve v januári tohto roku Výbor OSN pre práva dieťaťa vyjadril vážne znepokojenie nad správami o nadmernom používaní sily a zlom zaobchádzaní s rómskymi deťmi zo strany polície na Slovensku. Výbor tiež kritizoval beztrestnosť príslušníkov policajného zboru, ktorí sa násilia na deťoch v minulosti dopustili,“ pripomenul Sloboda.
Tento prípad, žiaľ, nie je prvým medializovaným prípadom policajného násilia v Stráňach pod Tatrami. V roku 2012 policajné jednotky prehľadávali príbytky v rómskej komunite, pričom jej obyvateľstvo vrátane detí vystavili násiliu a zastrašovaniu.
„Nemôžeme sa už ďalej tváriť, že ide len o ďalšie ojedinelé zlyhanie policajta, keď existujú desiatky podobných prípadov. Tento prípad je súčasťou znepokojivého vzorca policajného konania voči rómskej komunite, ktorý sa z ulice a policajnej stanice presunul do školskej triedy. Tento cyklus násilia a beztrestnosti sa v rôznych obmenách neustále desivo opakuje,“ dodal Sloboda.
Amnesty International Slovensko žiada od zodpovedných orgánov, aby dôsledne, bezodkladne a nezávisle vyšetrili tento prípad vrátane možného rasového motívu konania. Vzhľadom na dlhodobú históriu policajného násilia voči Rómom a Rómkam je nevyhnutné nezávisle vyšetriť tento prípad aj v kontexte inštitucionálnej diskriminácie zo strany policajného zboru. Organizácia ďalej žiada okamžitú psychologickú a právnu podporu pre deti, ktoré zažili násilnú policajnú intervenciu, a ich rodiny. Amnesty International dlhodobo žiada spravodlivosť pre všetkých, ktorí zažili policajné násilie. Okrem toho vyzýva na systémovú reformu polície založenú na rešpekte k ľudským právam, ktorá zabezpečí, že každý človek bude chránený pred policajným násilím.