CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu, ktorou vyzýva na urgentné a predĺžené humanitárne prestávky v útokoch. Rezolúcia tiež upozorňuje na potrebu riešiť situáciu detí v okupovanom pásme Gazy. Urgentné a predĺžené humanitárne prestávky sú dôležitým prvým krokom, nie však dostatočným riešením. Generálna tajomníčka Amnesty International, Agnès Callamard, prijatie rezolúcie uvítala slovami: „Po štyroch neúspešných návrhoch rezolúcií za posledných 30 dní si Bezpečnostná rada OSN konečne splnila svoju úlohu a uplatnila svoj mandát na udržiavanie mieru a bezpečnosti a ochranu zásad právneho štátu na celom svete.
Hoci prijatá rezolúcia neurčuje podmienky na trvanie humanitárnych prestávok, ide o veľmi potrebný krok v situácii obrovského utrpenia a opakovaného porušovania medzinárodného humanitárneho práva.
Spojené štáty pred hlasovaním za rezolúciu uprednostnili zdržať sa hlasovania. Avšak je to od nich prvý signál, že sú pripravené ustúpiť od svojej pozície bezvýhradnej podpory Izraela v OSN. Vyzývame prezidenta Bidena, aby využil všetok vplyv svojej administratívy na Izrael a zabezpečil čo najskoršiu implementáciu tejto rezolúcie. Naliehavo tiež vyzývame všetkých členov Bezpečnostnej rady OSN, aby prijali všetky potrebné opatrenia v záujme zabezpečenia toho, aby obe strany konfliktu rezolúciu dodržiavali. Deti v Gaze nemôžu čakať.
Amnesty International vyzýva na prímerie od 26. októbra a bude v tom pokračovať. Vyjednané a komplexné prímerie by zastavilo nezákonné útoky všetkých strán. Zastavilo by tiež rýchly nárast počtu obetí na životoch v pásme Gazy a umožnilo by humanitárnym agentúram dostať do pásma Gazy život zachraňujúcu humanitárnu pomoc, vodu a zdravotnícky materiál, ktoré by zodpovedali ohromujúcemu rozsahu ľudského utrpenia. Prímerie by tiež poskytlo príležitosť na prepustenie rukojemníkov, ktorých Hamas a iné ozbrojené skupiny zadržiavajú od 7. októbra.“
Kontext: Žiadame ochranu všetkých civilistov a civilistiek
Amnesty International opakuje svoju naliehavú výzvu na okamžité uzavretie prímeria všetkými stranami konfliktu. Naliehavo musí dôjsť aj k obnove internetovej a telekomunikačnej infraštruktúry, aby sa tak umožnili záchranné operácie nevyhnutné na záchranu civilistov uprostred prudkých izraelských náletov a rozširujúcich sa pozemných operácií. Počas izraelských útokov prišlo o život viac ako 11 000 Palestínčanov a Palestínčaniek a viac ako 1,6 milióna osôb muselo nútene opustiť svoje domovy. Vzhľadom na absenciu dodávok paliva Amnesty International tiež vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby naliehalo na Izrael a Egypt, aby umožnili a uľahčili rýchly a nerušený prísun humanitárnej pomoci civilistom v Gaze. Egyptské orgány by mali aktivovať roamingové služby egyptských poskytovateľov, aby sa ľudia v Gaze mohli pripojiť na ich siete.
Všetky strany konfliktu naďalej pokračujú v závažnom porušovaní medzinárodného humanitárneho práva vrátane páchania vojnových zločinov. Amnesty International zdokumentovala dôkazy o porušovaní medzinárodného práva vrátane vojnových zločinov všetkými stranami konfliktu. Organizácia vyzýva na uzavretie prímeria, prepustenie rukojemníkov a vyvodenie zodpovednosti za vojnové zločiny.