Rohingovia stále čakajú na spravodlivosť

Dnes, 25. augusta, si už po tretí raz pripomíname smutné výročie zahájenia brutálnej vojenskej operácie v mjanmarskom štáte Rakhine. Etnické čistky stoviek rohinských dedín v severnej časti Rakhinského štátu, ku ktorým došlo koncom roka 2017, spôsobili podľa odhadu vyšetrovacej misie OSN smrť najmenej 10 000 rohinských žien, mužov a detí a viac ako 740 000 ďalších prinútili utiecť cez hranice do Bangladéša, kde zotrvávajú dodnes. Podľa OSN došlo počas tejto operácie k mnohým zločinom proti ľudskosti a pravdepodobne je namieste hovoriť o genocíde.

Amnesty sa začiatkom tohto roka podarilo overiť videozáznamy potvrdzujúce zvertvá páchané na civilnom obyvateľstve.

„Situácia na severnom území Rakhinského štátu je jasným dôkazom, že Mjanmarská vláda nemá záujem, aby sa rohinskí utečenci a utečenky vrátili domov,“ uviedla členka medzinárodného kampaňovaného tímu Amnesty International Ming Yu Hah.

Mjanmarská vláda stále neodstránila režim apartheidu, ktorí ovplyvňuje každý aspekt života rohinskej populácie. Okrem neustálej hrozby násilia, vrátane množstva nášlapných mín umiestnených na území Rakhinského štátu, dnes ľudia na úteku z krajiny čelia pandémii COVID-19, žijúc v katastrofálnych podmienkach utečeneckých táborov a bez prístupu k hygienickým potrebám a zdravotnej starostlivosti.

Amnesty overila mnohé zábery, satelitné snímky a svedectvá dokazujúce, že na územiach, ktoré boli Rohingovia nútení opustiť, vyrastajú nové budovy, vrátane administratívnych vládnych budov.

„Väčšina týchto informácií sa nedostala za hranice Rakhinského štátu. Dôvodom je dlhodobý výpadok mobilného internetu, ktorý v mnohých mestách trval viac ako dvanásť mesiacov, pričom aj dnes je spojenie na mnohých miestach pomalé a nestabilné.

Všetky tieto zmeny trvali len tri roky. Ako bude sever Rakhinského štátu vyzerať v roku 2023? Mám obavy, že pre rohinskú populáciu, ktorá tam kedysi žila a stále dúfa, že sa bude môcť vrátiť, bude ich bývalý domov na nerozpoznanie,“ dopĺňa Ming Yu Hah.

Viac sa dočítate z našich historických zdrojov alebo (v angličtine) na blogu Sama Dubberleyho (vedúceho dôkazového laboratória Amnesty International) a v analytickom texte Joe Freemana (výskumného konzultanta AI pre oblasť Mjanmarska).

Zdroje Amnesty Slovensko

Blog: Nenávidení, vyhnaní a zabudnutí – Rohingovia dva roky od násilného exodu, uverejnený na Denníku N (30. septembra 2019).

Článok Amnesty Slovensko: Amnesty International odobrala Aun Schan Su Ťij svoje najvyššie ocenenie, uverejnený 12. novembra 2018.

Článok Amnesty Slovensko: Správa OSN prináša ďalšie dôkazy o mjanmarských zverstvách voči etnickým menšinám, uverejnený 1. septembra 2018.

Článok Amnesty Slovensko: Hanebné výročie pripomína, že za zverstvá páchané na Rohingoch ešte nebola vyvodená zodpovednosť, uverejnený 24. augusta 2018.

Tlačová správa Amnesty Slovensko: Nové dôkazy odhaľujú, ako ozbrojené skupiny Rohingov zabíjali v štáte Rakhine, uverejnená 22. mája 2018.

Tlačová správa Amnesty Slovensko: Návraty Rohingov musia byť bezpečné, dobrovoľné a dôstojné, uverejnená 20. apríla 2018.

Tlačová správa Amnesty Slovensko: Armáda buduje bezpečnostné základne na mieste vypálených rohingských dedín, uverejnená 16. marca 2018.

Článok Amnesty Slovensko: Nové dôkazy o systematickej kampani zločinov proti ľudskosti voči Rohingom, uverejnený 18. októbra 2017.

Článok Amnesty Slovensko: Zastavme spolu násilie páchané na Rohingoch, uverejnený 12. októbra 2017.

Pre viac aktualizácií a nových informácií o ľudských právach sledujte náš Facebook a Instagram alebo sa prihláste na odber nášho newslettera.