TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
1. OKTÓBRA 2024
Slovinsko a Čierna Hora nesmú dovoliť, aby v ich prístavoch zakotvila loď MV Kathrin, ktorá sa plaví pod portugalskou vlajkou a pravdepodobne preváža výbušniny smerujúce do Izraela. Amnesty upozorňuje, že krajiny musia konať s ohľadom na vážne riziko, že takýto náklad prispeje k páchaniu vojnových zločinov v pásme Gazy.
Podľa vlády Namíbie a ministra zahraničných vecí Portugalska náklad lode MV Kathrin obsahuje výbušniny určené pre Izrael. Namíbijské úrady v auguste odmietli povoliť lodi vplávať do hlavného prístavu krajiny. Odvolali sa pritom na informácie od prevádzkovateľa lode. Ten uviedol, že náklad lode obsahuje osem kontajnerov výbušniny RDX Hexogen určenej pre Izrael. Vyhlásenia úradu slovinského premiéra a portugalského ministra zahraničných vecí naznačujú, že loď smeruje do Čiernej Hory. Následne by mala svoj náklad vyložiť v slovinskom prístave Koper. Ako sa náklad dostane do Izraela, nie je jasné.
„Smrtiaci náklad, ktorý sa pravdepodobne nachádza na palube MV Kathrin, sa nesmie dostať do Izraela. Existuje totiž jasné riziko, že takýto náklad prispeje k páchaniu vojnových zločinov na palestínskych civilistoch a civilistkách. Namíbia správne dodržala svoje medzinárodné záväzky, keď zabezpečila, aby loď MV Kathrin neprevážala vojenský náklad do Izraela cez jej prístav. Teraz je úlohou Slovinska, Čiernej Hory a všetkých ostatných štátov, aby urobili to isté a zabránili nezákonného presunu [týchto zbraní],“ uviedla riaditeľka Amnesty International Slovinsko Nataša Posel.
Medzinárodné právo jasne zakazuje transfer zbraní, ktoré môžu byť použité na páchanie vojnových zločinov
Medzinárodné humanitárne právo (MHP) zakazuje všetkým štátom medzinárodného spoločenstva transfer zbraní strane ozbrojeného konfliktu, ak existuje vážne riziko, že by tieto zbrane prispeli k páchaniu vojnových zločinov alebo inému závažnému porušeniu MHP.
Amnesty International zdokumentovala rozsiahle dôkazy o vojnových zločinoch, ktorých sa od poslednej eskalácie konfliktu v Izraeli a na Okupovanom palestínskom území dopustili všetky strany konfliktu. Z výskumu Amnesty International vyplýva, že izraelská armáda v uplynulom roku používala výbušné zbrane pri priamych útokoch na civilné osoby a objekty. Okrem toho ich používala aj pri útokoch, počas ktorých nerozlišovala medzi vojenskými cieľmi a civilnými osobami a objektmi v pásme Gazy. Amnesty tiež podložila dôkazmi, že izraelská armáda blokovala humanitárnu pomoc a kolektívne trestala palestínsku populáciu.
Štáty, ktoré pokračujú v presune zbraní do Izraela, preto konajú v rozpore so záväzkami, ktoré pre ne vyplývajú zo Ženevských dohovorov. Tieto krajiny musia urýchlene konať, aby zabránili všetkým takýmto presunom zbraní.
Čierna Hora, Portugalsko a Slovinsko ako zmluvné štáty Zmluvy o obchode so zbraňami sa zároveň zaviazali zaviesť čo najvyššie spoločné medzinárodné normy na reguláciu medzinárodného obchodu s konvenčnými zbraňami s cieľom zmierniť ľudské utrpenie. Portugalsko ako vlajkový štát nesmie použiť svoje plavidlo na prepravu výbušnín alebo musí stiahnuť svoju vlajku, aby nepomáhalo pri preprave.
„Amnesty International vyzýva na okamžité zbrojné embargo na Izrael a palestínske ozbrojené skupiny v pásme Gazy. Dôvodom je používanie zbraní na páchanie vojnových zločinov a iných závažných porušení medzinárodného práva. Každý štát, ktorý vedome prepravuje zbrane stranám tohto prebiehajúceho konfliktu, a to aj prostredníctvom tranzitu lodí prepravujúcich zbrane a výbušniny, riskuje, že poruší svoju povinnosť nepodporovať porušovanie Ženevských dohovorov a nenapomáhať pri ich porušovaní. Portugalsko, Slovinsko a Čierna Hora nesmú umožniť žiadny takýto transfer zbraní do Izraela,“ doplnila Nataša Posel.
Kontext situácie
Náklad MV Kathrin nalodili 21. júla vo vietnamskom prístave Hai Phong.
Namíbijské orgány 24. augusta zrušili udelené povolenie na vstup MV Kathrin do hlavného prístavu Namíbie. Odvolali sa pritom na informácie od prevádzkovateľa lode, že niektoré výbušniny na palube sú určené pre Izrael. Toto rozhodnutie bolo založené na obavách z možnej spoluúčasti na vojnových zločinoch v pásme Gazy. MV Kathrin mala 25. augusta zakotviť v namíbijskom zálive Walvis Bay.
Osobitná spravodajkyňa OSN pre okupované palestínske územia Francesca Albanese 31. augusta uviedla, že osem kontajnerov s výbušninami na palube MV Kathrin „predstavuje údajne kľúčové komponenty leteckých bômb a rakiet“, ktoré Izrael používa proti palestínskemu obyvateľstvu. Albanese vyzvala ostatné štáty medzinárodného spoločenstva, aby zablokovali zakotvenie lode vo svojich prístavoch.
Štáty musia rešpektovať svoje právne záväzky vyplývajúce zo spoločného článku 1 Ženevských dohovorov a mali by okamžite zastaviť všetky transfery zbraní do Izraela.