Úspechy Amnesty International v téme práv LGBTI+ ľudí

Amnesty International je najväčšia ľudskoprávna organizácia na svete. Spolu s viac ako 10 miliónmi členov a členiek na celom svete aktívne bránime ľudské práva a slobody obsiahnuté vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv. Naším najvyšším cieľom je, aby každý človek požíval ľudské práva, ktoré nám všetkým od narodenia prináležia.

Amnesty International bojuje proti diskriminácii a za práva LGBTI+ ľudí na celom svete. Vlády a svetoví lídri a líderky od nás pravidelne dostávajú odporúčania, ako zlepšiť zákony a chrániť práva všetkých ľudí bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. Aby náš spoločný zápas za práva a spravodlivosť pre všetkých priniesol výsledky, musíme presne vedieť, čo sú naše ciele a aké prekážky nám stoja v ceste. Viac o tom, akým spôsobom Amnesty bojuje za práva LGBTI+ ľudí si môžete prečítať tu.

V téme práv LGBTI+ ľudí dosiahla Amnesty International mnohé úspechy. Na nasledujúcich stranách si môžete prečítať o niektorých z nich.

Viac o našich úspechoch v rôznych témach si môžete prečítať tu.

Ludskoprávne víťazstvá v téme práv LGBTI+ ľudí

Maďarské homofóbne a transfóbne referendum bolo vyhlásené za neplatné (viac)

04. apríl 2022

V nedeľu 3. apríla 2022 sa v Maďarsku konalo homofóbne a transfóbne referendum, v ktorom sa ľudia mali vyjadriť k štyrom jasne diskriminačným otázkam útočiacim na práva LGBTI+ ľudí, ako aj na právo na slobodný prístup k dôležitým informáciám o sexuálnom zdraví, ľudských právach a prevencii šikany. Len 44 % z celkového počtu voličov a voličiek odovzdalo v referende platný hlas (teda odpovedalo áno alebo nie na 4 otázky), kým neplatný hlasovací lístok odovzdalo až 20 % voličov a voličiek (takmer 1,6 milióna ľudí). Referendum tak bolo vyhlásené za neplatné. Amnesty International považuje neplatný výsledok referenda za signál, že väčšina maďarskej spoločnosti odmieta politiku vylúčenia a nenávisti.

Nový Zéland zakázal „konverznú terapiu“ (viac)

18. február 2022

Parlament Nového Zélandu schválil v utorok 16. februára zákon, ktorý zakazuje tzv. „konverznú terapiu“. Zákaz tejto nebezpečnej a zdiskreditovanej praktiky, ktorej cieľom je zmena sexuálnej a citovej orientácie či rodovej identity, prešiel takmer jednohlasne. (Za návrh hlasovalo 112 poslancov a poslankýň, kým proti ich bolo iba 8.) V zákone sa uvádza, že jeho cieľom je identifikovať škody spôsobené konverznými praktikami, zabrániť vzniku ďalších takýchto škôd a podporiť úctivú a otvorenú diskusiu o rode a sexualite.

Poľské aktivistky za práva LGBTI+ ľudí zbavili obvinení (viac)

12. január 2022

Súd v poľskom meste Płock 12.januára 2022 zamietol odvolanie prokuratúry voči rozsudku prvostupňového súdu a tri poľské aktivistky, ktoré čelili absurdným obvineniam z „hanobenia náboženského presvedčenia“, uznal nevinnými. V prípade uznania viny hrozil Elżbiete, Anne a Joanne trest odňatia slobody až na dva roky.

Japonský súd rozhodol, že vláda koná v rozpore s ústavou, keď odmieta uznať manželstvo ľudí rovnakého pohlavia (viac)

17. marec 2021

Japonský súd v marci 2021 rozhodol, že vláda koná v rozpore s ústavou, keď odmieta uznať manželstvo ľudí rovnakého pohlavia. Toto prelomové, vôbec prvé súdne rozhodnutie v Japonsku týkajúce sa rovnoprávnosti v oblasti manželských zväzkov, môže v budúcnosti poslúžiť ako dôležitý precedens v podobných prípadoch, keď sa na japonské súdy obrátia ďalšie páry ľudí rovnakého pohlavia. Súdnemu rozhodnutiu predchádzali kampaňové výzvy a petície Amnesty a ďalších organizácií.

Aktivistov a aktivistky zo skupiny METU LGBTI+ Solidarity zbavili všetkých obvinení (viac)

08. október 2021

V roku 2019 vedenie Technickej univerzity Blízkeho východu (METU) v Ankare zakázalo študentom a študentkám zorganizovať pochod za práva LGBTI+ ľudí. Skupinu METU LGBTI+ Solidarity to ale neodradilo a namiesto pochodu sa rozhodli protestovať posediačky. Univerzita zavolala na pokojne sediacich študentov a študentky políciu, ktorá proti nim použila neprimeranú silu a prostriedky vrátane slzotvorného plynu. Melike Balkan, Özgür Gür a ďalších 17 pokojných aktivistov a aktivistiek za práva LGBTI+ ľudí čelilo takmer 2 roky nespravodlivým obvineniam z „nezákonného zhromažďovania“ a „neuposlúchnutia príkazu na rozchod“. Začiatkom októbra 2021 súd v tureckej Ankare konečne vyniesol rozsudok v prospech obvinených, ktorých zbavili všetkých obvinení.

Taiwan sa stal prvou ázujskou krajinou, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia (viac)

17. máj 2019

Po globálnej kampani, ktorú viedla Amnesty International, najvyšší súd na Taiwane rozhodol, že zákaz manželstiev osôb rovnakého pohlavia je protiústavný. Taiwan sa v máji 2019 stal prvou ázijskou krajinou, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

V Turecku zrušili zákaz organizovania LGBTI+ podjuatí (viac)

19. apríl 2019

Odvolací súd v Ankare zrušil zákaz organizovania akýchkoľvek LGBTI+ podujatí. „Toto je zásadný moment pre LGBTI+ ľudí v Turecku a obrovské víťazstvo pre aktivistov a aktivistky za práva LGBTI+ osôb – znovu zvíťazila láska,“ vyhlásil Fotis Filippou, vtedajší kampaňový riaditeľ Amnesty International pre Európu.



Zaujala vás naša práca?

Tieto víťazstvá by sme nemohli dosiahnuť bez tisícov z vás. Ak vás zaujíma, akým témam sa v Amnesty International Slovensko venujeme dnes, viac informácií nájdete tomto odkaze. O našich lokálnych kampaniach si môžete prečítať tu.

Chcete sa zapojiť do boja za ľudské práva? Podpíšte niektorú z našich petiícií a žiadajte s nami dodržiavanie ľudských práv každého a každej z nás.

Podporte nás!

Viac ako 90 % zdrojov Amnesty International tvoria individuálne dary od ľudí ako ste vy. Podporte nás a pomôžte nám tak dosiahnuť ešte viac ľudskoprávnych víťazstiev. Ďakujeme!

Pridajte sa k nám

Ak vás naša práca zaujala, môžete sa pridať do nášho aktivistického či dobrovoľníckeho tímu. Dobrovoľníctvo a aktivizmus sú veľmi dôležitou súčasťou našej činnosti. Či už ide o solidárne aktivity – na medzinárodnej, regionálnej alebo národnej úrovni – na podporu jednotlivých ľudí, ktorých ľudské práva sú aktuálne porušované, alebo o dlhodobé kampane za celkové zlepšenie podmienok z hľadiska ľudských práv, či naše pôsobenie v oblasti vzdelávania k ľudským právam.

Sledujte našu prácu

Zaujímajú vás ďalšie novinky zo sveta ľudských práv? Sledujte nás na FacebookuInstagrame alebo sa prihláste na odber nášho newslettera a ostaňte v obraze.