Žiadame vyšetrenie vrážd v etiópskom Merawi

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
12. APRÍLA 2024

Obyvatelia a obyvateľky etiópskeho mesta Merawi vo federálnom štáte Amhara uviedli, že 29. januára večer vojaci Etiópskych národných obranných zložiek (ENDF) po bojoch s milíciami Fano (militarizovaným protestným hnutím za neutralizáciu hrozieb pre obyvateľstvo Amhary) mimosúdne popravili miestnych mužov. Mužov údajne odviedli z domov, obchodných prevádzok a ulíc, zhromaždili ich a hromadne zastrelili. Piati svedkovia zhodne uviedli, že ENDF zabili viac ako 50 ľudí. Amnesty International nedokázala nezávisle overiť presný počet obetí, avšak africké a svetové ľudskoprávne orgány musia podľa organizácie urýchlene vyšetriť tieto vraždy ako vojnové zločiny a mimosúdne popravy.

„Masové zabíjanie sa v Etiópii stáva šokujúco bežnou udalosťou. Len vo federálnom štáte Tigraj vyšetrovatelia OSN minulý rok zdokumentovali viac ako 48 prípadov rozsiahleho zabíjania‘, ku ktorým došlo od roku 2020. Nedostatok hodnoverného úsilia etiópskej vlády zabezpečiť spravodlivosť pre rodiny obetí a zabrániť takýmto beštiálnym činom v budúcnosti situáciu len zhoršuje,“ uviedol regionálny riaditeľ Amnesty International pre východnú a južnú Afriku Tigere Chagutah.

Na satelitnej snímke mesta Merawi vyhotovenej 6. februára 2024, ktorú overilo Investigatívne laboratórium Amnesty International, ktoré je súčasťou programu Amnesty na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách, vidieť 22 tiel ležiacich na rôznych častiach cesty (vyznačené červenými bodmi) a zhorené vozidlá (vyznačené žltými štvorcami). Na snímke vidieť na ceste aj spálené stopy po zničených vozidlách.

Zobudili ich zvuky streľby a nasledovali domové prehliadky

Amnesty International uskutočnila rozhovory s 13 osobami vrátane štyroch príbuzných obetí, piatich ľudí, ktorí odnášali telá obetí z ulíc, lídrami miestnej komunity a zdravotníckym pracovníkom. Investigatívne laboratórium Amnesty International analyzovalo videozáznamy a satelitné snímky z oblasti. Cieľom analýzy bolo overenie polohy táborov ENDF, prítomnosť tiel obetí a spálených vozidiel v uliciach. Podľa zistení laboratória sa časový rámec udalostí na základe overených záznamov a snímok zhoduje s výpoveďami svedkov a svedkýň. Amnesty International 21. marca predložila svoje predbežné zistenia etiópskej vláde, ktorá zatiaľ neodpovedala.

Všetci obyvatelia a obyvateľky, s ktorými sa Amnesty International rozprávala, uviedli, že 29. januára okolo 5.40 hod. ráno ich zobudil zvuk streľby a niečo, čo opísali ako „silné zásahy a výbuchy“. Vzhľadom na pretrvávajúci výnimočný stav a zákaz vychádzania medzi 18.00 a 6.00 hod. bola väčšina obyvateľstva Merawi stále vo svojich domovoch. Výnimku tvorili len robotníci, ktorí odišli z domu pred tým, než začali boje medzi bojovníkmi milícií Fano a vojakmi ENDF.

Podľa svedeckých výpovedí okolo desiatej hodiny ráno bojovníci milícií Fano opustili mesto a boje ustali. Vojaci ENDF následne začali vykonávať domové prehliadky a prehliadky obchodných prevádzok, ktoré ponúkajú raňajky a v ktorých uviazli robotníci počas ranných bojov.

Očitý svedok, rodiny obetí aj ľudia, ktorí pochovávali telá obetí, v rozhovore s Amnesty International uviedli, že obete mali strelné rany na hlavách. Investigatívne laboratórium Amnesty International overilo video, ktoré sa šírilo na sociálnych sieťach. Na videu, ktoré bolo nakrútené z idúceho vozidla, bolo vidieť 22 tiel zhromaždených na troch rôznych miestach pozdĺž hlavnej cesty.

Ako prvé som videl, ako zabili Ayana, starého muža, ktorého som poznal ešte ako dieťa

„Keď som prišiel [do mesta], uviazol som na ceste neďaleko miesta, kde došlo v dôsledku bojov k zabíjaniu. Okolo desiatej hodiny ustal zvuk streľby a vojaci ENDF začali v oblasti hliadkovať. Ako prvé som videl, ako zabili Ayana, starého muža, ktorého som poznal ešte ako dieťa. Jeho veľké bochníky chleba, známeho pod miestnym názvom anbasha, boli veľmi obľúbené. [Vojaci] ho odviedli na ulicu a strelili mu do hlavy,“ uviedol jeden z očitých svedkov, ktorý pricestoval do Merawi na oslavu sviatku Panny Márie (oslavuje sa 30. januára). Svedok následne videl, ako obdobným spôsobom zabili ďalších obyvateľov.

Assefa*, obyvateľ mesta Merawi, v rozhovore s Amnesty International uviedol, že keď na druhý deň, 30. januára, vyšiel z domu, videl na ulici „ľudí, ktorí kričali a plakali. Videl som aj veľa mŕtvych tiel. [Na mieste] posedávalo len niekoľko vojakov ENDF. Pristúpili sme k nim a požiadali sme ich o povolenie pochovať mŕtvych. Jeden z vojakov prehovoril do vysielačky a udelil nám povolenie.“

Zastrelíme aj teba, vráť sa

„Po skončení bojov vojaci [ENDF] chodili od domu k domu a hľadali bojovníkov milícii Fano. Medzi zabitými bol aj môj sused. Počul som, ako [ENDF] vyzvali [jeho] matku, aby prestala žobroniť, aby jej syna nevzali. Počuli sme ako jej vojaci povedali: ‚Zastrelíme aj teba, vráť sa [späť do domu]‘,“ uviedol ďalší obyvateľ Abere*, ktorý po udalostiach narátal na ulici 32 tiel.

Ďalší obyvateľ mesta, Dereje*, povedal, že medzi robotníkmi, ktorí opustili svoje domovy pred vypuknutím bojov, bol aj jeho brat. „Moja rodina a ja sme v ten deň [29. januára] neodišli z domu. Okolo 13.30 mi zavolala švagriná s dieťaťom a zisťovali, či je [môj brat] u nás. Brat im povedal, že je u mňa, aby sa ho nevybrali hľadať. Potom náš príbuzný zavolal na bratov telefón, ale zdvihol niekto iný. Potom som začal obvolávať ľudí, ktorí boli s bratom, a dozvedel som sa, že vojaci ENDF zabili jeho aj človeka, ktorý ho ukrýval. Môj brat odišiel z domu ešte pred začiatkom bojov. Niesol si so sebou obedár a pracovné náradie,“ uviedol Dereje*.

Derebew* uviedol, že jeho 70-ročný príbuzný pracoval ako nočný strážnik a v čase domových prehliadok bol na ceste domov z práce. „Boli sme v dome a nemohli sme odísť. Naši susedia nám povedali, že [70-ročný príbuzný] ukazoval vojakom [ENDF] svoj dom a vysvetľoval, že ide z práce. Oni ho zastrelili. Na druhý deň som našiel na ulici jeho telo,“ uviedol Derebew*.

Na prehľadnej mape mesta Merawi je znázornený kostol a oblasť, kde sa našli dôkazy o bojoch.

Vojaci ENDF údajne vypálili motorové vozidlá v Merawi

Vojaci ENDF spálili v Merawi 11 trojkolesových vozidiel, známych pod miestnym názvom Bajaj, a jeden motocykel. Tieto informácie potvrdili traja ľudia, ktorí prišli o svoje vozidlá, vrátane očitého svedka ničenia. Investigatívne laboratórium Amnesty International analyzovalo satelitné snímky Merawi, ktoré vznikli v období od 28. januára do 6. februára. Na snímkach vidno spálené stopy a najmenej päť zničených vozidiel na hlavnej ceste v blízkosti miesta, kde bolo vidieť niektoré z tiel.

„Bajaj som si kúpil pred niekoľkými mesiacmi a ešte stále splácam pôžičku, ktorú som si na jeho kúpu zobral. Celý život som tvrdo pracoval, aby som si ho mohol kúpiť. Začínal som ako čistič topánok. Teraz nemám nič, nemám peniaze ani na jedlo. Som nažive iba vďaka podpore, ktorú mi poskytujú moji priatelia. Prišiel som o všetko,“ uviedol Tefera*, ktorý 29. januára okolo poludnia videl jedného vojaka ENDF so zapaľovačom na mieste požiaru. Na druhý deň sa mu jeden vojak ENDF údajne priznal, čo urobili.

Neschopnosť ukončiť beštiálne zločiny a postaviť páchateľov pred súd

„Túžime po mieri. Vláda by mala vyšetrovať zločincov namiesto toho, aby sa uchyľovala k masakrom. Všetky kroky [ozbrojených zložiek] sa musia riadiť zákonom. Prečo masakrujú nevinných ľudí? Môj brat nič nevedel. Vedel len pracovať. Dokonca aj vo sviatočné dni bral svoje ovce na pašu, namiesto toho, aby zaháľal doma. Ako môže vláda ospravedlniť masakrovanie ľudí na základe predpokladu, že medzi nimi môžu byť zločinci? Žijeme v strachu,“ uviedol v rozhovore s Amnesty Dereje*, ktorý pri vyčíňaní ENDF v Merawi prišiel o brata.

Derebew*, ktorý prišiel o blízkeho 70-ročného príbuzného, uviedol: „Boje prebiehajú medzi ozbrojencami. Mnohí z nás zostali bez rodičov a rodín. Aspoň do toho nezapájajte civilistov.“

Napriek tomu, že pozostalí a rodiny obetí žiadajú spravodlivosť za minulé zločiny a ukončenie porušovania ľudských práv, etiópska vláda zatiaľ neprijala konkrétne opatrenia na ukončenie cyklu beztrestnosti v krajine.

Federálne orgány 1. februára 2024 uviedli, že „pokiaľ ide o zločiny spáchané počas vojny v severnej časti Etiópie, federálna vláda už prijala všetky potrebné opatrenia, ktoré sú v jej právomoci. [Federálna vláda] tiež zabezpečila vyvodenie zodpovednosti voči zodpovedným osobám.“ Toto vyhlásenie zatvára dvere akémukoľvek vnútroštátnemu úsiliu o vyvodenie zodpovednosti.

Nedostatok politickej vôle dosiahnuť skutočnú spravodlivosť

„Tvrdenia etiópskej vlády, že už vyvodili zodpovednosť za zločiny spáchané počas vojny v severnej Etiópii, svedčia o nedostatku politickej vôle dosiahnuť skutočnú spravodlivosť,“ uviedol Tigere Chagutah.

Nedostatok dôveryhodného vnútroštátneho úsilia o vyvodenie zodpovednosti viedol k tomu, že v decembri 2021 Rada OSN pre ľudské práva (HRC) skrz iniciatívu EÚ zriadila Medzinárodnú komisiu ľudskoprávnych expertov a expertiek pre Etiópiu (ICHREE). ICHREE mala zohrávať kľúčovú úlohu v oblasti medzinárodného dohľadu, včasného varovania a prevencie porušovania ľudských práv. Mandát ICHREE uplynul v októbri 2023 a žiadny členský štát HRC neinicioval jeho predĺženie. Vyhlásenia etiópskej vlády z februára 2024 ukazujú, že absencia medzinárodného dohľadu vládu ešte posmelila v prehliadaní porušovania ľudských práv v krajine.

Amnesty International vyzýva osobitného spravodajcu OSN pre mimosúdne, hromadné alebo svojvoľné popravy a pracovnú skupinu Africkej komisie pre ľudské práva a práva národov, ktorá sa zaoberá trestom smrti, mimosúdnymi, hromadnými a svojvoľnými popravami a nútenými zmiznutiami v Afrike, aby urýchlene podnikli kroky na vyšetrenie potenciálnych zločinov, ktoré Amnesty zdokumentovala vo svojej správe. Organizácia zároveň vyzýva etiópsku vládu, aby umožnila vyšetrovacím mechanizmom návštevy krajiny.

Amnesty International tiež vyzýva Radu OSN pre ľudské práva, aby obnovila mandát kontrolného orgánu pre Etiópiu a prijala opatrenia na dosiahnutie skutočnej spravodlivosti a vyvodenie zodpovednosti, ktoré naplnia očakávania preživších a pozostalých obetí násilia v Etiópii.

„Členské krajiny HRC, najmä krajiny EÚ, ignorovali žiadosť Amnesty International a ďalších organizácií, aby s ohľadom na ‚akútne riziko spáchania ďalších brutálnych zločinov v Etiópii vrátane štátu Amhara‘, na ktoré upozornila samotná ICHREE, predĺžili jej mandát. Obyvateľstvo Etiópie už nemôže dlhšie čakať na spravodlivosť. Vzhľadom na pokračujúce porušovanie práv v štáte Amhara a nedostatok záväzkov dosiahnuť spravodlivosť na vnútroštátnej úrovni by členské štáty OSN mali konať a obnoviť kontrolu HRC nad situáciou v Etiópii,“ doplnil Tigere Chagutah.

* mená svedkov a svedkýň sme zmenili v záujme ochrany ich súkromia a bezpečnosti

Viac o našej práci