Ako Amnesty overila použitie bieleho fosforu izraelskou armádou v Gaze

Program Amnesty International na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách zhromaždil presvedčivé dôkazy, ktoré preukazujú používanie delostreleckých granátov s bielym fosforom izraelskou armádou. Izraelská armáda ich použila v husto obývaných civilných oblastiach Gazy. Mnohé z týchto útokov je možné považovať za útoky, ktoré nerozlišujú medzi civilnými a vojenskými cieľmi.

Od útokov Hamasu a iných ozbrojených skupín na civilné obyvateľstvo v Izraeli zo 7. októbra izraelská armáda bombarduje Gazu. Postupuje pritom bezprecedentným tempom. Videozáznamy a fotografie, ktoré overilo Investigatívne laboratórium Amnesty International, naznačujú, že Izrael pri bombardovaní používa muníciu s bielym fosforom.

Munícia s bielym fosforom

Biely fosfor je zápalná látka, ktorá sa zväčša používa na vytvorenie hustej dymovej clony alebo na označenie cieľov. Pri kontakte so vzduchom horí pri extrémne vysokých teplotách a môže ďalej horieť v tele. Spôsobuje strašnú bolesť a doživotné zranenia, pričom sa nedá uhasiť vodou.

Izraelská armáda 9. októbra umiestnila pri meste Sderot húfnice M109 kalibru 155 mm. Sderot leží približne jeden kilometer od hraničného plota medzi Izraelom a Gazou a predtým ho napadlo hnutie Hamas.

Pohľad na muníciu v izraelskom meste Sderot 9. októbra 2023, v čase, keď Izrael sprísnil opatrenia armády, polície a ďalších bezpečnostných zložiek po tom, ako Hamas 7. októbra spustil operáciu Potopa Al-Aksá.

Niekoľko z týchto overených fotografií zobrazuje delostrelecké granáty M825 a M825A1. Tieto granáty majú aj označenie D528, čo je identifikačný kód amerického ministerstva obrany (DODIC) pre granáty s obsahom bieleho fosforu.

Detail delostreleckých granátov, ktoré sa používajú pri útokoch muníciou na báze bieleho fosforu.
Špecifikácia delostreleckých granátov M825A1 kalibru 155 mm na produkovanie fosforového dymu. Zdroj.

Húfnice M109 majú dostrel približne 18 až 22 km. Zo Sderotu je tak na dostrel severná polovica pásma Gazy.

Videozáznamy

Niekoľko videozáznamov z posledných dní naznačuje použitie delostreleckej munície kalibru 155 mm s bielym fosforom v severnej časti Gazy. Tím Investigatívneho laboratória Amnesty International overil útok na prístav v Gaze a blízke hotely. Útok je zachytený na tomto videu zverejnenom 11. októbra.

Geolokačné údaje videa.
Satelitné snímky, ktoré potvrdzujú geolokáciu videa.

Ten istý útok zachytilo z iného uhla pohľadu toto video. Na videu je vidieť použitie munície s bielym fosforom spolu so zrejme štandardnými delostreleckými granátmi s vysokou výbušnosťou.

Na ďalších dostupných videozáznamoch je tiež vidieť, ako delostrelecké granáty vybuchujú vo vzduchu a uvoľňujú častice vytvárajúce hustý biely dym. Takéto zábery zodpovedajú použitiu delostreleckých granátov M825 a M825A1.

Toto video, takisto zverejnené 11. októbra, bolo geolokalizované na súradniciach 31,518279° 34,445217°, v blízkosti výškovej budovy Palestínskej banky, neďaleko parku Aljondy Almajhool. Ide o miesto v centrálnej časti mesta Gaza, v štvrti Zeitoun, ktorú ťažko poškodilo bombardovanie.

Amnesty International v súčasnosti skúma ďalšie dôkazy o možnom použití munície s bielym fosforom v severnom Izraeli a Libanone.

Amnesty bude situáciu sledovať aj naďalej 

Amnesty International je nestranná ľudskoprávna organizácia. Organizácia chce docieliť, aby všetky strany ozbrojeného konfliktu dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a medzinárodné právo v oblasti ľudských práv. V súlade s týmto cieľom bude Amnesty International vo svojich budúcich správach skúmať nasadenie izraelskej armády v pásme Gazy v záujme určiť, či Izrael dodržiava pravidlá medzinárodného humanitárneho práva vrátane vykonávania nevyhnutných preventívnych opatrení na minimalizáciu škôd voči civilistom a civilným objektom a zdržania sa nezákonných útokov a kolektívnych trestov voči civilnému obyvateľstvu, ako to vyžaduje medzinárodné právo. Amnesty International bude naďalej sledovať aj aktivity Hamasu a iných palestínskych ozbrojených skupín. 

Prvé vyjadrenie k víkendovej eskalácii násilia v Izraeli a na OPÚ Amnesty International vydala 7. októbra 2023. 

Dňa 12. októbra 2023 Amnesty publikovala ďalšie výstupy nášho pokračujúceho výskumu zameraného na eskaláciu násilia a porušovania ľudských práv v Izraeli a pásme Gazy. V prvom výstupe sme sa zamerali na niektoré vojnové zločiny a porušenia ľudských práv, ktorý sa dopustili bojovníci Hamasu a ďalších palestínskych ozbrojených skupín od 7. októbra. V druhom výstupe sa venujeme nezákonnej a nehumánnej izraelskej blokáde Gazy.

Dňa 13. októbra organizácia vydala správu kritizujúcu príkaz na evakuáciu severnej Gazy.

Zistite viac o našej práci