Filters applied

10 results

Sort by
  • Systematické obmedzenia podkopávajú právo na pokojný protest v Európe

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL9. júla 2024 Právo na pokojné zhromažďovanie v Európe čelí vážnym útokom. Európske štáty čoraz viac stigmatizujú a kriminalizujú pokojných demonštrantov a demonštrantky a potláčajú ich práva. Amnesty International v novej výskumnej správe s názvom Nedostatočná ochrana a nadmerné obmedzenia: Právo na protest v 21 krajinách Európy uvádza, že analyzované krajiny zavádzajú neopodstatnené…

  • Amnesty zverejnila sprievodcu obranou práv utečencov a migrantov v digitálnom veku

    Amnesty International zverejnila stručného sprievodcu rozsiahlym a rýchlym zavádzaním digitálnych technológií do systémov riadenia azylu a migrácie na celom svete vrátane Spojených štátov, Spojeného kráľovstva a Európskej únie. Publikácia s názvom Obrana práv utečencov a migrantov v digitálnom veku poukazuje na niektoré kľúčové trendy vývoja digitálnych technológií v systémoch riadenia azylu a migrácie. Ide najmä…

  • Spoločne za spravodlivé podmienky v 24-hodinovom opatrovateľstve

    Ľudia poskytujúci 24-hodinovú starostlivosť vykonávajú dôležitú prácu, ktorá je nenahraditeľná pre jednotlivcov aj celú spoločnosť. Ľuďom, ktorí sa už o seba nedokážu sami postarať, poskytujú nepretržitú opateru a nesú obrovskú zodpovednosť za ich zdravie a život. Napriek tomu, že ich práca je pre nás nenahraditeľná, 24-hodinové opatrovateľky a opatrovatelia často pracujú v neistých, nespravodlivých a…

  • „Chceme len svoje práva!“

    V Rakúsku odopierajú práva opatrovateľkám zo zahraničiaZhrnutie výskumnej správy „V podstate len chceme niektoré práva. Mali by sa kontrolovať aj naše pracovné podmienky.  Keď nastúpite do práce, nájdete tam niečo iné, než uvádza zmluva. Spraviť si prestávku alebo sa vyspať je ťažké. Často sme zavalené prácou nad rámec zmluvy.“ – Hilda, opatrovateľka z Rumunska pracujúca v…

  • Opatrovateľky v Rakúsku žiadajú svoje práva. Sú medzi nimi aj ženy zo Slovenska.

    AMNESTY INTERNATIONAL TLAČOVÁ SPRÁVA  1. 7. 2021   Podľa zistení Amnesty International sa neisté pracovné podmienky opatrovateliek pre pandémiu COVID-19 ďalej zhoršovali. Nový výskum Amnesty International odhalil vykorisťovanie opatrovateliek, ktoré dochádzajú za prácou do Rakúska. Zistenia zahŕňajú šokujúco nízke mzdy, diskrimináciu či nadmerne dlhý pracovný čas, ktorý vedie niektoré opatrovateľky na pokraj kolapsu. Drvivá väčšina ľudí, ktorí pracujú v…

  • Rakúsko: Prezident musí zablokovať zmeny v azylovom zákone

    27. apríla prijal rakúsky parlament novelizáciu rakúskeho azylového zákonu. Zmeny umožňujú navracať ľudí, ktorí utekajú pred násilím a konfliktom z hraníc. Aby legislatíva vstúpila do platnosti, musí byť ešte podpísaná prezidentom. Prijaté  „špeciálne opatrenia“ urýchľujú procedúry, a polícii a pohraničnej stráži dávajú rozsiahle právomoci zatknúť, zadržať, rýchlo vrátiť alebo nútene deportovať žiadateľov a žiadateľky o…

  • Rakúsko: Po výhre lesbického páru na Európskom súde pre ľudské práva je nutná reforma práva o adopcii

    Po tom, ako Európsky súd pre ľudské práva vyniesol rozsudok, že Rakúsko zamietnutím žiadosti o adopciu biologického dieťaťa partnerky diskriminuje ženy, je nutná právna reforma, vyjadrila sa Amnesty International. Ako súd včera nariadil, v prípade X a ostatných vs Rakúsko išlo o diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie, nakoľko heterosexuálne páry nie sú objektmi rovnakých obmedzení. „Toto vítané rozhodnutie musí podnietiť…

  • Ako komunikovať o ľudských právach

    V dňoch 19-26. februára 2012 sa účastníci a účastníčky zo Slovenska, Poľska, Rakúska, Nemecka, Slovinska, Talianska a Maďarska stretli, aby diskutovali o delili sa so skúsenosťami z oblasti ľudských práv. Každý deň workshopu bol venovaný jednej téme – slobode prejavu, ochrane osobných údajov a súkromia alebo problémom rozvojových krajín a z nich často vyplývajúcich porušení ľudských…

  • Výročná správa 2000: Rakúsko

    AI naďalej získava hlásenia o údajnom zlom zaobchádzaní so zadržanými zo strany policajných príslušníkov. Vo väčšine prípadov ide o cudzích alebo rakúskych štátnych príslušníkov inej pleti. Hlava štátu: Thomas Klestil Predseda vlády: Viktor Klima Hlavné mesto: Viedeň Populácia: 8,1 milióna Úradný jazyk: Nemčina Trest smrti: Zrušený bez výnimky AI naďalej získava hlásenia o údajnom zlom…

  • Incidenty policajnej brutality pokračujú

    Rakúska vláda naďalej ignoruje závažné prípady policajnej brutality a nedokázala ukončiť zlé zaobchádzanie so zadržanými osobami, uviedla dnes Amnesty International (AI) vo svojej správe, ktorú dnes zverejnila na tlačovej konferencii vo Viedni. Zadržané osoby vypovedali o opakovanom kopaní, fackovaní, bitke gumenými obuškami a používaní sprejov s korením po spútaní. Výpovede sú často potvrdené očitými svedkami…