CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
19. JÚLA 2024
Ilustračná fotografia: Palestínčanka Mahfoza Oude, 60, plače pritom ako objíma olivovník v obci Salem na okupovaném Západnom bregu v novembri 2005. Mahfoza Oude a ďalší obyvatelia a obyvateľky dediny prišli o desiatky olivovníkov, ktoré sú ich zdrojom obživy, potom, ako ich vyťali izraelskí osadníci z osady Elon Morei. Autor fotografie: JAAFAR ASHTIYEH / AFP / Getty Images.
Medzinárodný súdny dvor (ICJ) vydal historické poradné stanovisko k zákonnosti politík a postupov Izraela na okupovaných palestínskych územiach (OPT) a k následkom konania Izraela pre ostatné štáty a OSN. Stanovisko upozorňuje na ilegálu okupáciu palestínskych území a vyzýva na jej ukončenie. Vydanie stanoviska komentovala riaditeľka Amnesty International pre globálny výskum, advokáciu a politiky, Erika Guevara Rosas:
„Medzinárodný súdny dvor vydal svoje stanovisko a jeho záver je jasný a zreteľný: izraelská okupácia a anexia palestínskych území je nezákonná. Diskriminačné zákony a politiky [Izraela] voči Palestínčanom a Palestínčkám porušujú zákaz rasovej segregácie a apartheidu. Toto je historická rehabilitácia práv palestínskej populácie, ktorá desaťročia znášala krutosť a systematické porušovanie ľudských práv, ktoré pramení z nezákonnej izraelskej okupácie.
Okupácia je kľúčovým pilierom režimu apartheidu, ktorý Izrael využíva na ovládanie a útlak Palestínčanov a Palestínčaniek. [Tento režim] spôsobil utrpenie [palestínskej populácie] v masovom meradle. Palestínčania a Palestínčanky boli svedkami búrania vlastných domovov aj vyvlastňovania ich pozemkov na výstavbu a rozširovanie osád. Okrem toho čelili vážnym obmedzeniam, ktoré narúšajú všetky aspekty ich každodenného života. To zahŕňa nútené rozdeľovanie rodín a obmedzovanie slobody pohybu aj upieranie prístupu k pôde, vode a prírodným zdrojom.
Stanovisko ICJ prichádza v čase, keď Izrael flagrante porušuje medzinárodné právo
Stanovisko Medzinárodného súdneho dvora prichádza v čase, keď Izrael už deväť mesiacov flagrantne a v katastrofálnom rozsahu porušuje medzinárodné humanitárne právo. Smrtiace a nezákonné izraelské útoky v okupovanom pásme Gazy si vyžiadali bezprecedentné množstvo civilných obetí. Izrael zároveň stupňuje nezákonné zaberanie pôdy na okupovanom Západnom brehu Jordánu a povoľuje výstavbu ďalších a ďalších osád v okupovanom a nezákonne anektovanom východnom Jeruzaleme. Tým len upevňuje a udržiava nezákonnú okupáciu palestínskych území. Izraelské orgány tiež konzistentne zlyhávajú pri dodržiavaní predbežných opatrení, ktoré ICJ nariadil s cieľom zabrániť genocíde v pásme Gazy. Izrael nesmie ďalej šliapať po medzinárodnom práve.
Medzinárodné spoločenstvo, a najmä spojenci Izraela, musia teraz prijať jednoznačné opatrenia, aby zabezpečili, že Izrael ukončí nezákonnú okupáciu palestínskych území. Začať musí okamžitým zastavením rozširovania izraelských osád a zrušením anexie palestínskeho územia vrátane východného Jeruzalema. Zároveň musí odstráneniť brutálny režim apartheidu voči Palestínčanom a Palestínčankám. Ukončenie okupácie má zásadný význam pre zastavenie opakovaného porušovania ľudských práv v Izraeli a na okupovaných palestínskych územiach.
Izrael musí stiahnuť svoje sily z okupovaných území
Izrael musí stiahnuť svoje sily zo všetkých okupovaných území vrátane pásma Gazy. Zároveň musí vysťahovať všetkých osadníkov a osadníčky zo Západného brehu Jordánu. To sa týka aj územia nezákonne anektovaného východného Jeruzalema. Izrael sa tiež musí vzdať kontroly nad všetkými aspektmi života Palestínčanov a Palestínčaniek. Okrem toho sa musí vzdať kontroly nad hranicami, prírodnými zdrojmi, vzdušným priestorom a teritoriálnymi vodami okupovaného územia. To znamená, že Izrael musí zrušiť nezákonnú blokádu pásma Gazy a umožniť Palestínčanom a Palestínčankám voľný pohyb medzi pásmom Gazy a Západným brehom Jordánu,“ uviedla Erika Guevara Rosas.
Kontext situácie
Medzinárodný súdny dvor (ICJ) vydal poradné stanovisko k právnym dôsledkom vyplývajúcim z politík a postupov Izraela na okupovaných palestínskych územiach (OPT) a dôsledkom konania Izraela pre iné štáty po 18-mesačnom procese. Proces zahŕňal verejné vypočutia, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 50 štátov vrátane Palestíny a tri medzinárodné organizácie. V dlho očakávanom poradnom stanovisku sa uvádza, že izraelská okupácia palestínskych území je jasným porušením medzinárodného práva.
V júli 2004 vydal ICJ prvé poradné stanovisko, v ktorom konštatoval, že Izrael musí zastaviť výstavbu separačného múru na OPÚ. Táto výstavba je podľa ICJ v rozpore s medzinárodným právom. Amnesty International tiež tvrdí, že výstavba múru porušuje medzinárodné právo a prispieva k závažnému porušovaniu ľudských práv. Neschopnosť medzinárodného spoločenstva implementovať odporúčania z poradného stanoviska ICJ z roku 2004 len povzbudila Izrael v ignorovaní medzinárodného práva a posilnila jeho beztrestnosť.