Izrael podporuje smrtiace besnenie osadníkov

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
22. APRÍLA

Počas uplynulých dní alarmujúco stúpla miera násilia, ktoré páchajú izraelskí osadníci voči palestínskemu obyvateľstvu okupovaného Západného brehu Jordánu. Tento vývoj podľa Amnesty International zdôrazňuje naliehavú potrebu odstrániť nelegálne osady a ukončiť izraelskú okupáciu palestínskych území aj dlhoročný režim apartheidu.

Od 12. do 16. apríla stovky izraelských osadníkov zúrivo zaútočili na palestínske dediny na Západnom brehu Jordánu. Pri raziách v obciach al-Mughayyir, Duma, Deir Dibwan, Beitin a Aqraba pritom použili smrtiace násilie. Izraelskí osadníci pri útokoch podpaľovali domy, stromy a vozidlá. Osadníci alebo izraelské ozbrojené sily pritom zabili najmenej štyroch Palestínčanov. Medzi obeťami bol aj 17-ročný Omar Hamed, ktorý prišiel o život v blízkosti Ramalláhu. Abdulrahmana Baniho Fadela a Mohammeda Baniho Jamiho zastrelili Nábluse. Pri násilnostiach, ku ktorým došlo 20. apríla v dedine al-Sawiya južne od Náblusu, bol zastrelený palestínsky zdravotník.

Násilie osadníkov s podporou štátu

Investigatívne laboratórium Amnesty International, ktoré skúma postup aktérov a dokumentuje prípady porušovania ľudských práv v krízových situáciách vo svete (ďalej len „laboratórium Amnesty“) overilo videozáznamy, na ktorých vidno, že prítomné izraelské ozbrojené zložky nezasiahli pri útokoch osadníkov v Deir Dibwane východne od Ramalláhu. Zo svedeckých výpovedí, ktoré Amnesty zozbierala, vyplýva, že počas násilností v obciach Aqraba (juhovýchodne od Náblusu) a Kafr Malik (severovýchodne od Ramalláhu) sa príslušníci izraelskej armády k útokom buď pridali, alebo sa im len nečinne prizerali.

„Otrasný nárast násilia, ktoré počas uplynulých dní páchajú izraelskí osadníci voči Palestínčanom, je súčasťou desaťročia trvajúceho izraelského režimu apartheidu, v rámci ktorého štátne orgány systematicky vyvlastňujú, vysídľujú a utláčajú palestínsku populáciu Západného brehu Jordánu vrátane východného Jeruzalema. Izraelské sily dlhodobo umožňujú osadníkom páchať násilie voči palestínskemu obyvateľstvu. Je poburujúce, že aj týmto nedávnym brutálnym útokom sa izraelské sily opäť len prizerali a v niektorých prípadoch sa na nich dokonca zúčastnili.

Zakladanie izraelských osád na Okupovaných palestínskych územiach vážne porušuje medzinárodné právo a predstavuje vojnový zločin. Násilie je neoddeliteľnou súčasťou zakladania a rozširovania týchto osád a udržiavania režimu apartheidu. Je načase, aby si to svet uvedomil a vyvinul tlak na izraelské orgány, aby dodržiavali medzinárodné právo. Izrael musí okamžite zastaviť rozširovanie osád a odstrániť všetky existujúce osady,“ uviedla regionálna riaditeľka Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku Heba Morayef.

Počas uplynulých šiestich mesiacov drasticky vzrástla miera násilia páchaného osadníkmi. K najnovšej eskalácii útokov došlo potom, ako 13. apríla našli telo 14-ročného izraelského chlapca Benjamina Ahimeira, ktorý zmizol deň pred tým z nelegálnej osady Mal’achei Hashalom severovýchodne od Ramalláhu.

Dôkazy z videozáznamov aj svedecké výpovede

Laboratórium Amnesty overilo videozáznamy násilných udalostí, ku ktorým došlo 13. apríla v obci Deir Dibwane. Na záznamoch vidno izraelských vojakov, ktorí sa prizerajú tomu, ako izraelskí osadníci ničia palestínsky majetok. Na záberoch z priemyselných kamier, ktoré zaznamenala izraelská mimovládna organizácia Yesh Din, vidno dve osoby vojsť do garáže a podpáliť auto, ktoré v nej bolo zaparkované. Dvaja izraelskí vojaci sa činu iba prizerali. Vojaci sa prizerali aj tomu, ako izraelskí osadníci stavajú zátarasy na hlavnej ceste do obce Deir Dibwane. Na ďalšom videu vidno palestínskych civilistov hádzať do vojakov kamene, pričom počuť zvuky, ktoré znejú ako streľba.

V inom prípade, ku ktorému došlo v obci Khirbet Twayyil neďaleko mesta Aqraba južne od Náblusu, zabili dvoch mladých mužov. Salah Bani Jaber, starosta mesta Aqraba potvrdil, že dvaja mladí muži, Abd Al-Rahman Bani Fadel a Mohammed Bani Jami’ zomreli po tom, ako na nich začali strieľať osadníci. Izraelské zložky na sociálnych sieťach vyhlásili, že podľa predbežného vyšetrovania za ich zabitie nie sú zodpovedné izraelské ozbrojené sily. Laboratórium Amnesty však overilo videozáznamy, ktoré potvrdzujú, že izraelská armáda sa počas tejto udalosti nachádzala na mieste činu. Na zázname vidno aj skupiny Palestínčanov, ktorí utekajú preč potom, ako zaznie zvuk znejúci ako streľba.

Starosta Aqraba v rozhovore s Amnesty International uviedol, že videl, ako sa príslušníci izraelskej armády prizerali útoku osadníkov. „Nielenže tam armáda bola a nič neurobila – dnes by sme nemali hovoriť, že osadníci útočia pod ochranou armády, ale že osadníci chránia armádu, uviedol starosta a doplnil, že izraelská armáda a izraelskí osadníci sa navzájom „dopĺňajú“. Izraelské orgány pritom systematicky pokračujú v praktikách ako konfiškácia pôdy, búranie domov a zamedzenia prístupu na poľnohospodársku pôdu.

S Amnesty International sa rozprával aj Muntaser Al-Maliki, obyvateľ ďalšej z napadnutých dedín Kafr Malik. Al-Maliki uviedol, že 14. apríla videl, ako sa útokov zúčastnili Izraelčania v armádnych uniformách. „To, čo sa práve deje, je likvidácia ľudí, stromov, kameňov a všetkého, čo je palestínske, ktorú vykonávajú osadníci s podporou armády. Tieto útoky sú systematické a dochádza k nim pod ochranou armády a s jej podporou. Medzi útočníkmi boli aj osadníci v armádnych uniformách. Úprimne povedané, táto situácia je katastrofálna… Riešením je vykoreniť a zrušiť všetky osady,“ povedal Al-Maliki.

Na záberoch, ktoré laboratóriu Amnesty poskytol miestny obyvateľ z Kafr Malik, vidno vojakov, ako kopú civilistu kľačiaceho na zemi a následne ho zatýkajú. Vojakov sprevádza muž, ktorý vyzerá ako izraelský osadník.

Médiá informovali aj o útoku osadníkov na obec al-Mughayyir, neďaleko nelegálnej osady Mal’achei Hashalom. Pri tomto útoku osadníci podpálili domy a motorové vozidlá a až 25 ľudí utrpelo strelné zranenia ostrými nábojmi. Jeden človek, Jihad Afif Sedqui Abu Aliah, bol pri zrážkach zabitý.

Vysídľovanie komunít

Laboratórium Amnesty overilo aj videozáznamy, ktoré pribudli na sociálnych sieťach 12. apríla. Na záberoch vidieť, ako izraelskí osadníci obkľúčili nehnuteľnosť v dedine a konfrontovali Palestínčanov skrývajúcich sa na streche.

Systematické útoky osadníkov na Palestínčanov a Palestínčanky na Západnom brehu Jordánu vrátane východného Jeruzalema sa po útokoch, ku ktorým došlo 7. októbra, ešte zintenzívnili. Podľa organizácie B’Tselem násilie osadníkov viedlo od 7. októbra k nútenému vysídleniu takmer 20 komunít.

V mnohých obciach, ktoré v uplynulých dňoch čelili útokom (vrátane al-Mughayyir, Kafr Malik a Khirbet Abu Falah), sa nachádzajú vysídlené palestínske beduínske komunity, ktoré len nedávno osadnícke násilie prinútilo opustiť obce severovýchodne od Ramalláhu. Palestínčanka vysídlená z obce Al-Mu’arrajat v rozhovore s Amnesty International opísala, ako sa útoky za uplynulých päť rokov zintenzívnili.

„Toto násilie nie je pre nás nič nové. V Al-Mu’arrajate sme ich útokmi [osadníkov] trpeli od roku 2018, no od 7. októbra sa desivo zintenzívnili… Prídu na každé miesto, kam sa presťahujeme, a znova nás vysídlia. Ľudia nás chodia navštevovať a hovoria nám, aby sme sa nenechali zlomiť. Ako môžeme zostať nezlomní, keď sú naše životy, živobytie a životy našich detí v ohrození? Toto je systematická politika, ktorá umožňuje osadníkom útočiť na obyvateľov, všetko vypaľovať, a nikto nerobí nič, aby to zastavil,“ uviedla obyvateľka Al-Mu’arrajat.

Individuálne sankcie nikam nevedú

Americká vláda vo februári uvalila sankcie na štyroch násilných izraelských osadníkov obvinených z účasti na útokoch na Západnom brehu Jordánu. Spojené kráľovstvo a Francúzsko príklad USA nasledovali. Ďalšiu várku sankcií vydala Bidenova administratíva 19. apríla.

„Najnovšie útoky sú jasnou pripomienkou toho, že uvalením sankcií na násilných jednotlivcov z radov osadníkov sa neriešia základné príčiny násilia vrátane sústavného rozširovania osád, izraelskej okupácie a režimu apartheidu. Neschopnosť riešiť tieto základné príčiny a dosiahnuť, aby Izrael niesol zodpovednosť za porušovanie medzinárodného práva, umožňuje Izraelu pokračovať vo vyvlastňovaní a útlaku Palestínčanov a Palestínčaniek,“ uviedla Heba Morayef.

Viac noviniek