Tento rok sa začal viacerými víťazstvami v oblasti ľudských práv. Ľudia z celého sveta naďalej dokazovali, že zmena je možná. Dúfame, že vás povzbudí množstvo pozitívnych zmien dosiahnutých za uplynulých šesť mesiacov. Za posledný polrok sa podarilo dosiahnuť zmeny zákonov, podporiť ľudí v núdzi a zabezpečiť spravodlivosť pre mnohých ľudí.
Júl
Francúzsko
Amnesty International pred olympijskými hrami v Paríži uverejnila dôležitú správu. Odhalila v nej, že zákaz súťaženia francúzskych športovkýň, ktoré nosia na hlave šatku, porušuje medzinárodné právo v oblasti ľudských práv. Správu v októbri zmienila OSN, keď tieto zákazy označila za „neprimerané a diskriminačné“ a vyzvala na ich zrušenie.
Gambia
Gambijský parlament zamietol návrh na zrušenie novely zákona o ženách z roku 2015. Novela zakazuje mrzačenie ženských pohlavných orgánov. Amnesty International podporila gambijské organizácie občianskej spoločnosti. Zasadzovala sa za zamietnutie tohto návrhu zákona prostredníctvom verejnej komunikácie, rozhovorov pre médiá a advokačných listov adresovaných gambijským úradom.
Kórejská republika
Najvyšší súd Kórejskej republiky (hovorovo Južná Kórea) vydal prelomové rozhodnutie. Potvrdil v ňom, že páry rovnakého pohlavia majú nárok na rovnaké dávky zdravotného poistenia ako heterosexuálne páry. Išlo o prípad, v ktorom Amnesty International Kórea nesmierne potešil okamžitý vplyv jej súdnych podaní, ktorými súdu poskytla doplňujúce informácie.
Sýria
Autonómne orgány severovýchodnej Sýrie oznámili rozsiahlu amnestiu pre mužov, ženy a deti odsúdené v hrubo nespravodlivých procesoch za zločiny takzvaného „terorizmu“. Toto rozhodnutie je v súlade s jedným z hlavných odporúčaní aprílovej správy Amnesty International s názvom Následky: Nespravodlivosť, mučenie a smrť vo väzniciach na severovýchode Sýrie. Táto amnestia zabezpečila prepustenie alebo zníženie trestu na polovicu pre približne 4 200 Sýrčanov a Sýrčaniek, ktorí sa dopustili nenásilných trestných činov.
August
Benin
Amnesty International poukázala na to, že väzni a väzenkyne v Benine v roku 2023 museli žiť v špinavých a preplnených celách. Okrem toho im odopierali čistú vodu a lekársku starostlivosť. V období od januára do júla 2023 zomrelo v štyroch väzniciach najmenej 46 väzňov. O tomto prípade informovali v rozsiahlej miere národné a medzinárodné médiá. Dňa 19. augusta sa dvanásť opozičných poslancov a poslankýň parlamentu obrátilo na vládu s otázkami o úmrtiach vo väzení, prístupe k zdravotnej starostlivosti a zadržiavaní osôb po uplynutí zákonnej päťročnej lehoty. V septembri generálny riaditeľ väzenskej agentúry potvrdil preplnenosť väzníc a zlé podmienky zadržiavania.
Fínsko
Amnesty International Fínsko, environmentálne mimovládne organizácie a organizácia Fínska Sámska mládež podali žalobu na fínsku vládu za nedostatočné opatrenia v oblasti klímy. Organizácie tvrdia, že vláda svojou nečinnosťou porušuje fínsky národný zákon o klíme. Zákon je medzinárodne uznávaný pre svoje ambiciózne ciele dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2035. Organizácie tiež tvrdia, že vláda neplní zákonné povinnosti štátu chrániť ľudské práva vrátane práv pôvodného obyvateľstva Sámov. Prípad vychádza z prelomového rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci KlimaSeniorinnen proti Švajčiarsku.
Mozambik
V roku 2020 utrpelo šesť protestujúcich závažné zranenia po tom, ako ich polícia postrelila v blízkosti mozambického národného parku Banhine. O rok neskôr zverejnil program Amnesty International na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách novú výskumnú správu, v ktorej vyzval na dôkladné vyšetrenie tohto incidentu. To viedlo k tomu, že vláda podnikla právne kroky, ktoré vyvrcholili odsúdením šiestich policajtov v auguste 2024.
Poľsko
Poľsko namiesto definície znásilnenia na základe použitia sily prijalo definíciu znásilnenia založenú na súhlase. K tomuto rozhodnutiu došlo po tom, ako odvážne ženy, preživšie a preživší a ich podporovatelia a podporovateľky roky bojovali za zmenu. Poľsko sa tak stalo v poradí 19. európskou krajinou z 31 krajín, v ktorých je znásilnenie definované ako sex bez súhlasu, vyplýva z právnej analýzy Amnesty International.
Taiwan
Taiwanská vláda s podporou Amnesty International Taiwan pozvala rodinných príslušníkov a príslušníčky 24 vietnamských žiadateľov o azyl, ktorých v roku 1987 nezákonne zabila taiwanská armáda na ostrove Kinmen, aby po prvýkrát navštívili Taiwan s cieľom dospieť k spravodlivosti a zmiereniu. Tran, príbuzný jednej z obetí, uviedol, že je dôležité zaviesť komplexný systém ochrany ľudí na úteku: „Žiadam vládu a obyvateľstvo Taiwanu, aby [ľuďom na úteku] umožnili považovať Taiwan za svoj druhý a konečný domov, a prosím, aby ich viac neodmietali.“
Thajsko
Thajsko v auguste 2024 stiahlo svoju výhradu k článku 22 Dohovoru o právach dieťaťa (CRC). Článok zaručuje deťom ľudí na úteku rovnoprávnosť v prístupe k ochrane a humanitárnej pomoci.
September
Bulharsko
Najnovšia sekcia Amnesty International zaznamenala v septembri dva úspechy. Parlamentný výbor pre kultúru a médiá zamietol návrh zákona o vytvorení registra „zahraničných agentov“. Cieľom návrhu bolo útočiť na občiansku spoločnosť a potláčať ju. Parlament tiež odhlasoval zamietnutie pozmeňujúcich návrhov k zákonu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktoré by kriminalizovali poskytovanie starostlivosti potvrdzujúcej rodovú identitu neplnoletým osobám.
Japonsko
Okresný súd v meste Šizuoka vyniesol dlho očakávaný rozsudok, ktorým oslobodil Hakamadu Iwaoa. Ten je považovaný za najdlhšie odsúdeného väzňa v cele smrti. Hakamada Iwao strávil za mrežami takmer polstoročie na základe nespravodlivého trestu smrti a ďalších 10 rokoch čakal na obnovenie súdneho procesu. Po takej dlhej dobe je tento rozsudok dôležitým uznaním hlbokej nespravodlivosti, ktorej Hakamada Iwao čelil väčšinu svojho života. Zavŕšil sa tak inšpiratívny boj za očistenie jeho mena, ktorý viedla jeho sestra Hideko s podporou mnohých ľudí a organizácií vrátane Amnesty International, ktorá sa zasadzovala za obnovenie tohto súdneho procesu viac ako 15 rokov.
Togo
Amnesty International uverejnila tlačovú správu, v ktorej upozornila na nedostatok personálu a primeraného zdravotníckeho materiálu a vybavenia v niektorých zdravotníckych zariadeniach, ktoré sa starajú o tehotné ženy a novorodencov. Po zverejnení správy úrady potvrdili, že neplnoleté osoby a ženy zaradia do nového podporného národného programu. Riaditeľ Amnesty International Togo sa stretol s ministrom zdravotníctva, ktorý potvrdil, že nábor nového personálu a zabezpečenie adekvátneho vybavenia sú prioritami. V septembri 2024 togská vláda potvrdila nábor 193 pôrodných asistentiek a 177 pôrodných asistentov. V auguste 2024 zdravotníckym zariadeniam pre matky poskytli 7 700 nových lôžok a viac ako 100 pôrodných stolov, ako aj sanitky a rádiologické vybavenie.
Francúzsko
Policajta, ktorý bol podozrivý z vystrelenia kanistru so slzotvorným plynom na Zineb Redouane, 12. septembra 2024 obvinili z „neúmyselného zabitia“. Toto prvé obvinenie predstavuje dôležitý míľnik v dlhoročnom súdnom procese, ktorý trvá už od roku 2018. Prípad Zineb bol súčasťou Maratónu písania listov 2022.
Yassine Bouzrou, právnik časti Zinebinej rodiny, oznámil, že bude žiadať o vznesenie obvinenia na nadriadeného obvineného policajta a takisto o prekvalifikovanie obvinenia na úmyselné použitie sily vedúce k smrti bez úmyslu usmrtenia. Streľba bola totiž podľa neho úmyselná.
Október
Argentína
Pierina Nochetti je obrankyňa práv LGBTI+ ľudí z argentínskeho mesta Necochea. Pierina čelila obvineniu z trestného činu za to, že počas pochodu Pride v roku 2022 napísala na múr otázku „¿Dónde está Tehuel?“, v preklade „Kde je Tehuel?“. Týmto nápisom sa snažila dosiahnuť spravodlivosť pre Tehuela de la Torreho, mladého transrodového muža, ktorý zmizol v roku 2021. Napriek tomu, že daný múr je bežným miestom verejného prejavu, Pierina sa stala terčom útokov zo strany orgánov. Hrozilo jej potenciálne väzenie za „spôsobenie škôd [na majetku] s priťažujúcimi okolnosťami“. Amnesty International Argentína sa za ňu postavila, pričom zdôrazňovala právo na slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie. Obvinenia v októbri stiahli a prípad uzavreli.
Saudská Arábia
Amnesty International zverejnila správu o vykorisťovaní pracujúcich v predajniach značky Carrefour v Saudskej Arábii. V reakcii na správu francúzsky gigant a jeho franšízový partner Majid Al Futtaim začali interné vyšetrovanie zaobchádzania s pracujúcimi, ktorí sú migranti a migrantky, vo svojich prevádzkach. Spoločnosť Carrefour Group poverila auditom tretiu stranu. Spoločnosť Majid Al Futtaim uviedla, že časť pracujúcich už presťahovala do nových bytov a prehodnocuje svoje zásady týkajúce sa nadčasov a poplatkov za nábor. Oznámila tiež, že zlepšuje prístup k tiesňovej linke pre zamestnancov a zamestnankyne. Amnesty International naďalej komunikuje so spoločnosťou Carrefour s cieľom zabezpečiť jej pracujúcim spravodlivosť a prístup k účinnej náprave vrátane primeraného odškodnenia. Niektorí a niektoré z nich sa pravdepodobne stali obeťami nútenej práce a obchodovania s ľuďmi.
Globálny úspech
Do konca októbra podporil Globálny program pomoci Amnesty International takmer 4 700 osôb zo 79 krajín. Ohrozeným osobám poskytol prostriedky na presťahovanie, právnu pomoc a lekársku a psychologickú podporu. Okrem toho sme im poskytli aj podporu v oblasti bezpečnostných opatrení. Taktiež sme poskytovali podporu osobám v prvej línii a zabezpečovali sme pre ne aktivity zamerané na budovanie kapacít.
November
Pobrežie Slonoviny
V januári 2024 sa v Abidžane začali rozsiahle operácie zamerané demolíciu štvrtí a vysťahovanie ich obyvateľstva v rámci plánu na vyľudnenie 176 lokalít ohrozených záplavami. Amnesty International v tejto súvislosti poukázala na rozsiahle porušovanie ľudských práv, ktoré postihlo desaťtisíce ľudí. K vysťahovaniu došlo bez primeraného a zmysluplného predchádzajúceho upozornenia. V niektorých prípadoch vysťahovanie sprevádzalo násilie. Tisíce násilne vysťahovaných rodín sa do novembra nedočkali nového ubytovania ani/alebo náhrady všetkých strát. Po zverejnení správy nezbúrali žiadnu ďalšiu lokalitu zo zoznamu 176 lokalít. Orgány Pobrežia Slonoviny 21. novembra oznámili úplné pozastavenie vysťahovania, ako aj realizáciu kompenzačných opatrení, ktoré oznámili v marci 2024.
Dánsko
Vďaka úsiliu Amnesty International bude Dánsko môcť stíhať vojnových zločincov v plnom rozsahu. Ide o pozitívny dôsledok nového zákona, ktorého cieľom je skoncovať s beztrestnosťou a zabezpečiť, aby žiadny vojnový zločinec nezostal nepotrestaný. Nový zákon umožní dánskym súdom stíhať medzinárodné zločiny, ako je mučenie, vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.
Nemecko
V Nemecku vstúpil do platnosti zákon o sebaurčení, ktorý umožňuje transrodovým, nebinárnym a intersex osobám získať právne uznanie pohlavia jednoduchým vyhlásením na matričnom úrade. K tejto zmene došlo na základe výzvy Amnesty International Nemecko. Nový zákon nahradil predchádzajúci zákon o transsexuáloch z roku 1980. Podľa tohto zákona museli transrodoví ľudia podstúpiť diskriminačné psychologické posúdenie a súdne konanie na to, aby získali právne uznanie pohlavia.
India
Na základe výziev Amnesty International vyniesol Najvyšší súd Indie dva prelomové rozsudky. Ich cieľom je ukončiť atmosféru beztrestnosti v súvislosti s krutými a neľudskými praktikami trestania ľudí nezákonným búraním ich domovov a nehnuteľností. Ide o veľké víťazstvo, ktoré ukončí nespravodlivé demolácie zo strany indických orgánov, ktorých terčom je najmä menšinová moslimská komunita.
Sierra Leone
Súdny dvor Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v prelomovom rozsudku zo 7. novembra rozhodol v prospech organizácie občianskej spoločnosti AdvocAid vo veci podanej proti Sierraleonskej republike s cieľom napadnúť zákony o „potuľovaní sa“. Rozhodol, že zákony Sierry Leone o „potuľovaní sa“ porušujú práva na rovnosť, nediskrimináciu a slobodu pohybu a neprimerane zasahujú marginalizované osoby.
Amnesty International predložila Súdnemu dvoru ECOWAS vyjadrenie tretej strany. Uviedla v ňom, že zákony o „potuľovaní sa“ a iné zákony o tuláctve diskriminujú osoby žijúce v chudobe, LGBTI+ osoby a osoby pracujúce v sexbiznise, a porušujú ich právo na dôstojnosť, ako aj zásadu legality. Súd vo svojom rozsudku nariadil Sierre Leone zmeniť alebo zrušiť tieto zákony. Súd zdôraznil potrebu právnych predpisov, ktoré chránia všetkých občanov a občianky pred svojvoľným zatýkaním a zneužívaním. Tento rozsudok predstavuje zásadný právny precedens v celej Afrike aj mimo nej, keďže v 31 krajinách stále platia diskriminačné zákony o „potuľovaní sa“.
Turecko
Vďaka práci Amnesty International Turecko a desiatok organizácií občianskej spoločnosti turecké orgány stiahli návrh zákona o špionáži, nazývaný „zákon o agentoch vplyvu“. Hoci vláda diskutuje o opätovnom zaradení novely do programu, stiahnutie je dôležitým víťazstvom pre ľudské práva. Tým, že turecká občianska spoločnosť dôrazne a jednotne vyjadrila svoje reálne obavy, pomohla zablokovať tento nebezpečný krok, ktorý by mal zničujúci vplyv na jej prácu a na celú spoločnosť.
Kórejská republika
Po vydaní správy Dobíjanie v boji za práva: Hodnotenie správ o náležitej starostlivosti v oblasti ľudských práv popredných výrobcov elektrických vozidiel tím Amnesty International pre podnikanie a ľudské práva vycestoval do Kórejskej republiky (hovorovo Južná Kórea), Taiwanu a Japonska, aby sa stretol s globálnymi výrobcami automobilov a batérií, ako aj so zákonodarcami a občianskou spoločnosťou. Po stretnutí s juhokórejskou zákonodarkyňou Jongdeok Jeon tá zverejnila na Facebooku dlhú reflexiu. „Vláda musí zakročiť a zabezpečiť, aby firmy dôkladne a aktívne riešili porušovanie ľudských práv… Ďakujem Amnesty International za vaše aktivity a váš záujem,“ uviedla Jongdeok Jeon.
USA
Tento rok priniesol významné úspechy v oblasti reprodukčných práv v USA. Sedem štátov v USA rozšírilo reprodukčné práva alebo zabezpečilo ich lepšiu ochranu. V Arizone s pomocou Amnesty International prešiel návrh 139, ktorý získal 62 % hlasov a zakotvil právo na interrupciu v ústave štátu. Opatrenie ruší obmedzenia a zakazuje tresty pre osoby, ktoré pomáhajú pri interrupcii. Občianska iniciatíva za návrh 139 zaznamenala najviac podpisov voličov a voličiek v histórii občianskych iniciatív v Arizone. Tento historický úspech podčiarkuje silu občianskeho organizovania, kolektívnej spolupráce a jednotnej národnej a medzinárodnej podpory zo strany Amnesty International pre kampaň v Arizone. Toto rozhodnutie predstavuje významný pokrok v prebiehajúcom boji za reprodukčné práva a vytvára predpoklady na napadnutie zákazov interrupcií v celej krajine.
December
Belgicko
Belgicko odsúdili za zločiny proti ľudskosti spáchané počas kolonizácie. Ide o rozhodnutie historického významu, ktoré pre európske štáty predstavuje zlomový bod. Po výzvach organizácií Amnesty International a African Futures Lab odvolací súd v Bruseli uznal zodpovednosť belgického štátu za únosy a systematickú rasovú segregáciu detí z etnika Métis počas belgickej koloniálnej nadvlády.
Rozhodnutie prišlo potom, ako päť žien z etnika Métis narodených v rokoch 1948 až 1952 v Belgickom Kongu začalo súdne konanie proti belgickému štátu. Bruselský súd v roku 2021 najprv rozhodol v neprospech ich tvrdení. Tieto ženy sa však nevzdali a obrátili sa na odvolací súd v Bruseli, aby dosiahli spravodlivosť a odškodnenie.
Globálny úspech
Valné zhromaždenie OSN odhlasovalo v New Yorku prelomovú rezolúciu, ktorá nariaďuje viesť formálne rokovania o Dohovore o zabránení a trestaní zločinov proti ľudskosti. Ide o dlhodobý cieľ Amnesty International. Tento proces by sa mal uskutočniť v rokoch 2026 až 2029. Po uzavretí a prijatí by táto zmluva posilnila rámec medzinárodnej spravodlivosti poskytnutím nových nástrojov a umožnením lepšej spolupráce štátov v boji proti zločinom proti ľudskosti. Pomohla by zabezpečiť, aby bolo menej „bezpečných útočísk“ pre osoby podozrivé z trestnej zodpovednosti, a bola by dôležitým krokom v boji proti beztrestnosti.