Ruský odvolací súd v Moskve v utorok 22. augusta potvrdil rozsudok v prípade ukrajinského obrancu ľudských práv Maksyma Butkevyča. Tzv. najvyšší súd v Ruskom okupovanom Luhansku na Ukrajine Butkevyča pôvodne odsúdil na 13 rokov odňatia slobody. Podľa predložených dôkazov však zločiny, za ktorého odsúdili, Butkevyč nemohol spáchať. Amnesty International považuje odvolacie konanie za vážny justičný omyl.
Na situáciu reagoval Denis Krivošejev, zástupca regionálnej riaditeľky Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu. „Súd v Moskve potvrdil rozhodnutie prijaté počas vykonštruovaného súdneho procesu proti Maksymovi Butkevyčovi, ktorý sa konal v tajnosti. Obžalovaný mal obmedzený kontakt s vonkajším svetom vrátane právneho zastúpenia. Butkevyča zjavne donútili pred kamerou priznať vinu za zločin, ktorý jednoducho nemohol spáchať.“
Ďalší dôkaz toho, že Rusko porušuje práva vojnových zajatcov
Maksym Butkevyč pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu viedol ukrajinskú mimovládnu organizáciu, ktorá pomáhala ľuďom na úteku. Po vpáde ruskej armády sa Butkevyč dobrovoľne prihlásil do ukrajinských ozbrojených síl. Poverili ho velením čaty, ktorú neskôr ruské sily zajali na frontovej línii.
„Orgány v Moskve Butkevyča očierňujú od jeho zajatia. Ruské médiá ho vykresľujú ako zloducha, ktorý má v úmysle zabíjať civilné obyvateľstvo. Ruské orgány Butkevyča ako vojnového zajatca úmyselne zbavili práva na spravodlivý súdny proces. Tento fakt sám osebe predstavuje vojnový zločin,“ doplnil Krivošejev.
Odveta za občiansky aktivizmus a obranu ľudských práv
Zaobchádzanie s Maksymom Butkevyčom vrátane vykonštruovanéhho súdneho procesu je podľa Krivošejeva zjavnou odvetou za jeho občiansky aktivizmus a významnú ľudskoprávnu činnosť. Odvolacie konanie, na ktorom sudca potvrdil nespravodlivý rozsudok, túto skutočnosť iba potvrdzuje.
„Napriek vytrvalým požiadavkám Červeného kríža, OSN a ďalších zainteresovaných strán ruské zložky neustále upierajú Medzinárodnému výboru Červeného kríža neobmedzený a opakovaný prístup ku všetkým vojnovým zajatcom. Koná tak v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom. Ruské zložky úmyselne zbavili ukrajinských vojnových zajatcov práva spravodlivý súdny proces. Zodpovedné osoby musia za tento vojnový zločin niesť trestnoprávnu zodpovednosť,“ doplnil Krivošejev.
Ruské orgány musia rešpektovať medzinárodné právo a okamžite ukončiť agresiu voči Ukrajine
Ruské orgány musia v plnej miere dodržiavať medzinárodné právo a okamžite ukončiť agresiu voči Ukrajine. Štátne orgány musia zároveň preživším zločinov podľa medzinárodného práva, za ktoré nesú zodpovednosť, poskytnúť úplné a primerané odškodnenie.
Rodina, priatelia a kolegyne Maksyma Butkevyča sa dlhodobo zasadzujú za jeho prepustenie. Butkevyč má, podobne ako drvivá väčšina ruských vojnových zajatcov z Ukrajiny, obmedzený kontakt s vonkajším svetom. Amnesty International má dôvodné podozrenie, že Maksym Butkevyč čelil, podobne ako mnohí ďalší vojnoví zajatci zadržiavaní ruskými silami, mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu. Podrobnosti sa dočítate v tomto texte.
Amnesty International od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu dokumentuje vojnové zločiny a porušenia medzinárodného humanitárneho práva spáchané počas ruskej agresie na Ukrajine. Amnesty International považuje ruskú inváziu na Ukrajinu za akt agresie a vyzýva Ruskú federáciu na jej okamžité a bezpodmienečné zastavenie. Všetky doteraz publikované výstupy Amnesty International vrátane aktualizovaných správ, reportáží a výskumov nájdete na tomto odkaze.