Tragédia vo Veľkom Šariši poukazuje na urgenciu riešenia krízy dostupného bývania

VYJADRENIE AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO
20. MARCA 2025

Podľa medializovaných informácií vypukol v noci z 19. na 20. marca 2025 v obci Veľký Šariš požiar, pri ktorom zomrelo 5 ľudí, z toho 4 maloleté deti. Zo zatiaľ nezistených príčin zhoreli štyri unimobunky umiestnené na pozemkoch obce. Amnesty International Slovensko poukazuje, že tragédia vo Veľkom Šariši poukazuje na urgenciu riešenia krízy dostupného bývania.

„Vyjadrujeme hlbokú ľútosť nad úmrtiami v dôsledku požiaru v obci Veľký Šariš a pozostalým vyjadrujeme úprimnú sústrasť. Táto obrovská tragédia nie je, žiaľ, prvým prípadom, keď zahynuli ľudia žijúci v neštandardných obydliach v dôsledku dlhodobej ignorácie krízy bývania a bezdomovectva rodín s deťmi zo strany slovenských úradov.“ povedal Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.

Primátor mesta Veľký Šariš sa pre médiá vyjadril, že pre ľudí, ktorí v dôsledku požiaru prišli o príbytky, uvažuje mesto zabezpečiť náhradné bývanie v unimobunkách.

Unimobunky však ani zďaleka nespĺňajú podmienky adekvátneho bývania zakotvené v medzinárodnom práve v oblasti ľudských práv a nenapĺňajú právo na primerané bývanie. Ľudia, ktorí žijú v obytných kontajneroch, sú podľa typológie ETHOS ľuďmi bez domova. Pretrvávajúce bývanie v unimobunkách bude aj naďalej ľudí ohrozovať na živote a zdraví a nie je adekvátnou a bezpečnou alternatívou bývania.

Z uznesenia Sociálnej a bytovej komisie pri Mestskom zastupiteľstve vo Veľkom Šariši z 21. októbra 2019 vyplýva, že samotná Komisia nevníma unimobunky ako vhodné na dlhodobé bývanie a že takýto typ prístrešia „nespĺňa hygienické a sociálne kritériá“.

Súčasný pobyt v neštandardných obydliach (napríklad v chatrčiach a neformálnych sídlach) deklarovalo v poslednom sčítaní obyvateľstva Slovenska až 94 844 ľudí.

„Na systémové riešenia neúnosných podmienok v bývaní čakajú domácnosti čeliace extrémnej chudobe desiatky rokov. Dočasné riešenia alebo úplná ignorácia zo strany štátu a samospráv musia okamžite skončiť. Okrem primeraného bývania je nutné zabezpečiť aj všetky potrebné formy pomoci pre preživších požiaru, vrátane potrebného ošetrenia, materiálnej, sociálnej a psychologickej pomoci,“ uviedol Sloboda.

Viac noviniek