TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO
10. decembra 2024
Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv Amnesty International Slovensko zverejnila koncoročnú ľudskoprávnu bilanciu za rok 2024. Bilancia poukazuje na kľúčové oblasti, v ktorých Slovensko závažne zlyháva, a opätovne zdôrazňuje, že ľudské práva sú univerzálnym princípom a nespochybniteľným záväzkom, ktorý nemožno oslabovať politickými záujmami alebo ľudskoprávnou slepotou. Amnesty International varuje, že nečinnosť vlády a represívna legislatíva posúvajú krajinu hlbšie do zóny nerovnosti a bujnejúcich autoritatívnych praktík.
„Ľudskoprávna situácia na Slovensku tento rok dosiahla kritický bod. Slovensko si zvolilo cestu opovrhovania ľudskými právami,“ uviedol Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko. „Od katastrofálnej situácie v oblasti práva na bývanie cez obmedzovanie občianskych práv a slobôd až po diskrimináciu menšín – Slovensko čelí vážnej kríze v oblasti ľudských práv a dlhodobo zlyháva v zabezpečení a ochrane týchto práv. Dnes čelíme alarmujúcemu trendu, v rámci ktorého sa namiesto zlepšovania situácie zavádzajú politiky a zákony, ktoré ľudské práva systematicky obmedzujú.“
Zanedbávané a diskriminačné bývanie
Právo na bývanie je jedným zo základných pilierov dôstojného života. Na Slovensku však zostáva pre mnohých ľudí nedosiahnuteľným cieľom. Výskum Amnesty International odhaľuje nedostatok dostupného verejného nájomného bývania a systematickú diskrimináciu minorizovaných skupín. Verejné byty sú často prideľované na základe neprimeraných kritérií, ktoré vylučujú najzraniteľnejších. Rómske rodiny sú umiestňované do segregovaných lokalít s nevyhovujúcimi podmienkami, pričom často dostávajú len krátkodobé nájomné zmluvy.
„Bývanie nemôžeme komodifikovať, je to ľudské právo. Tisíce ľudí na Slovensku sú nútené žiť v prekérnych podmienkach, ktoré sú diskriminačné a nedôstojné. Táto kríza je výsledkom bezohľadnej dlhoročnej ignorancie zo strany štátu,“ uviedol Sloboda.
Útok na slobodu zhromažďovania a združovania
Legislatívne zmeny obmedzili právo na pokojné zhromažďovanie a rozšírili právomoc samospráv zakazovať pokojné protesty. Tieto opatrenia sú v priamom rozpore s ústavou a medzinárodnými záväzkami Slovenska. Mimovládne organizácie čelili legislatívnym snahám, ktorých následkom by bola zvýšená kontrola a byrokracia v nejasnom a svojvoľnom právnom rámci.
„Okliešťovanie práv pokojne sa zhromažďovať a združovať je zákernou snahou vlády umlčať nesúhlas. Tento priamy útok na slobodu prejavu, zhromažďovania a združovania predstavuje znepokojujúci trend vývoja politického systému na Slovensku smerom k autoritárskemu štátu,“ uviedol Sloboda.
Pretrvávajúce policajné násilie
Správy o nadmernom použití sily zo strany polície naďalej pribúdali, no vyvodenie zodpovednosti aj reforma zostali len ilúziou. „Nekontrolované a neobmedzené násilie slovenskej polície je krízou, ktorú nemožno ignorovať,“ uviedol Sloboda. „Vláda musí prísť s drastickou reformou polície, ktorá raz a navždy odstráni policajnú beztrestnosť a svojvôľu a bude chrániť ľudí pred policajným násilím,“ dodal Sloboda.
Otvorená diskriminácia
LGBTI+ osoby na Slovensku naďalej čelili právnej neviditeľnosti a systematickej diskriminácii. Rómske deti a komunity zostávali uväznené v cykle diskriminácie, vylúčenia a chudoby. Vládne záväzky a kroky smerom k desegregácii boli len falošnými a nesystémovými opatreniami bez reflexie systémového rasizmu.
„Diskriminácia minorizovaných skupín je otvoreným a brutálnym porušovaním ľudských práv. Ak ste Róm, Rómka, LGBTI+ osoba alebo patríte k akejkoľvek minorizovanej skupine, nemáte na Slovensku rovný prístup k právam,“ povedal Sloboda.
Pokrytecká klimatická politika
Napriek záväzku prechádzať na obnoviteľné zdroje energie Slovensko pokračovalo v investíciách do fosílnych palív. Absencia konkrétnych krokov a harmonogramu na zníženie využívania fosílnych palív ohrozovala nielen environmentálne ciele, ale aj právo ľudí na zdravé životné prostredie.
„Klimatické záväzky bez konkrétnych krokov sú prázdne a neúprimné. Pokračovanie v investíciách do fosílnych palív nie je len zradou budúcich generácií, ale aj vedomým ničením našej planéty. Slovenská vláda musí prestať podporovať deštrukciu a okamžite začať presadzovať klimatickú spravodlivosť,“ vyhlásil Sloboda.
Výzva vláde
Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv vyzvala Amnesty International slovenskú vládu, aby zvrátila hrozivý trend potláčania ľudských práv, riešila systémové nerovnosti a zrušila regresívnu legislatívu, pričom všetky prijaté opatrenia musia byť v súlade s medzinárodnými ľudskoprávnymi dohovormi, ku ktorých dodržiavaniu sa Slovensko zaviazalo.
„Slovenská vláda, vráťte práva, ktoré ste odobrali. Chráňte slobody, ktoré ste podkopali. Zabezpečte dôstojnosť každého človeka,“ uzavrel Sloboda.