Tri roky od úplnej ruskej invázie na Ukrajinu musí byť spravodlivosť pre obete prioritou

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
24. FEBRUÁRA 2025

Potrebujeme skutočnú spravodlivosť a vyvodenie zodpovednosti 

Slovenský kontext

Do očí bijúce porušenie Charty OSN, porušovanie medzinárodného humanitárneho práva, bezpočetné vojnové zločiny a pravdepodobne aj zločiny proti ľudskosti – to je tragická charakteristika krutej ruskej invázie, ktorá spôsobila na Ukrajine hroznú humanitárnu a ľudskoprávnu katastrofu. Žiadne podsúvané „dôvody“ pre agresiu, páchanie vojnových zločinov či ďalšie protiprávne činy neplatili ani v roku 2014, ani v roku 2022 a rovnako neplatia ani dnes. Pre agresiu a zločiny podľa medzinárodného práva neexistuje ospravedlnenie.

Je desivé, že vrcholná politická reprezentácia na čele s predsedom vlády R. Ficom sa namiesto aktivít, ktoré mali mať v prípade konfliktu najvyššiu prioritu, venovala využívaniu konfliktu na Ukrajine na vytĺkanie domáceho politického kapitálu či hanebnému stretnutiu s hľadaným mužom, prezidentom Putinom, na ktorého je vydaný zatykač Medzinárodného trestného súdu. 

Vyzývame vládu SR, aby prestala raziť cestu politiky démonizácie a nezodpovednosti voči medzinárodnému právu a venovala svoje kapacity na to najpodstatnejšie – podporu spravodlivosti pre obete a komplexnú pomoc pre preživších ruskej agresie na Ukrajine, ale aj realizáciu a podporu všetkých krokov, ktoré zabezpečia, aby osoby zodpovedné za zločiny počas ruskej invázie čelili spravodlivosti a spravodlivému trestu,“ povedal Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.

Hlasy tých, ktorých ruská agresívna vojna zasiahla najviac, musíme vypočuť a ich potreby musíme uspokojiť  

Globálny kontext

„V čase, keď sa americký prezident snaží prepísať históriu posledného desaťročia, a najmä posledných troch rokov, je tretie výročie ruskej agresie jasnou pripomienkou toho, koľko toho ukrajinský ľud vytrpel a stratil, a ako veľmi Rusko Ukrajinu spustošilo,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard v súvislosti s tretím výročím ruskej invázie na Ukrajinu a začiatkom americko-ruských mierových rokovaní.

„Akékoľvek rokovania o budúcnosti obyvateľstva Ukrajiny musia uprednostniť spravodlivosť za všetky zločiny podľa medzinárodného práva. Ide o všetky zločiny spáchané od ruskej vojenskej operácie v roku 2014. Cieľom rokovaní musí byť tiež vyvodenie zodpovednosti voči zodpovedným osobám a odškodnenie obetí ruskej agresie. Doterajšie utrpenie vrátane smrteľných ruských leteckých útokov na civilné obyvateľstvo a násilného presunu detí do Ruska nesmieme zabudnúť. Toto utrpenie nesmieme ponechať bez riešenia. Hlasy tých, ktorých ruská agresívna vojna zasiahla najviac, musíme vypočuť a ich potreby musíme uspokojiť. Akýkoľvek výsledok rokovaní, ktorý túto skutočnosť nezohľadní, bude z dlhodobého hľadiska neúspešný.“

Mierová dohoda musí viesť k ukončeniu porušovania ľudských práv a silným zárukám spravodlivosti

„Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie požadujeme spravodlivosť, vyvodenie zodpovednosti, odškodnenie a zmysluplnú účasť na mierovom procese pre ukrajinských civilistov a civilistky, ktorých a ktoré uniesli ruské bezpečnostné služby, vojnových zajatcov a zajatkyne, ktorých mučili a nezákonne odsúdili, deti, ktorým sa vyhrážali za to, že študujú ukrajinčinu online, učiteľov a učiteľky na Ruskom okupovanej Ukrajine, ktorí čelia nútenej práci v školách znovu otvorených na základe ruských učebných osnov, ako aj krymských Tatárov a iné menšiny, ktoré čelia brutálnemu útlaku, keďže Rusko sa snaží zmeniť demografiu okupovaných území. [Rokovania musia viesť k] ukončeniu pretrvávajúceho porušovania ľudských práv a silným zárukám spravodlivosti. Bez toho urýchlená „mierová dohoda“ len predĺži utrpenie [ukrajinského civilného obyvateľstva] a zabezpečí beztrestnosť páchateľov hrubého porušovania ľudských práv.

Americký minister zahraničných vecí Rubio minulý týždeň povedal, že prezident Trump chce ukončiť vojnu udržateľným a trvalým spôsobom. Skutočný záväzok prezidenta Trumpa zabezpečiť trvalý mier na Ukrajine sa musí prejaviť nie slovami, ale činmi. To zahŕňa podporu všetkých dostupných ciest pre zabezpečenie skutočnej spravodlivosti a vyvodenia zodpovednosti voči osobám podozrivým z vojnových zločinov a všetkých zločinov podľa medzinárodného práva,“ dodala Agnès Callamard.

Vzdelávanie počas okupácie

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu je časť obyvateľstva pod ruskou okupáciou vystavená riziku tvrdých represálií za snahu pokračovať v ukrajinskom vzdelávaní. Amnesty International pri príležitosti 3. výročia úplnej ruskej invázie na Ukrajinu vydáva krátky dokumentárny film, ktorý sleduje osudy ukrajinských učiteliek a učiteľov a ich odhodlanie vzdelávať mládež aj počas okupácie.

Širší kontext situácie

Amnesty International zdokumentovala rozsiahle porušovanie medzinárodných ľudských práv a humanitárneho práva na Ukrajine od začiatku úplnej ruskej invázie 24. februára 2022. Patria sem aj činy, ktoré predstavujú vojnové zločiny a pravdepodobne aj zločiny proti ľudskosti. Úplná invázia Ruska na Ukrajinu predstavuje agresiu, ktorá je podľa medzinárodného práva zločinom. Stratégia a taktika invázie zahŕňa pretrvávajúce používanie nerozlišujúcich zbraní a zámerné útoky na civilné obyvateľstvo. Tieto taktiky spôsobili rozsiahle ľudské utrpenie a vážne zasiahli najzraniteľnejšie osoby na Ukrajine vrátane detí a starších ľudí.

Od marca 2023 vydal Medzinárodný trestný súd (MTS) zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina a niekoľko vysokopostavených ruských predstaviteľov. Trumpova administratíva, ktorá sa zameriava na vyjednávanie o dohode, opätovne upriamila pozornosť na túto vojnu. Exekutívny príkaz Trumpvej administratívy, ktorým začiatkom tohto mesiaca uvalila sankcie na MTS, však podkopáva práva obetí a preživších medzinárodných zločinov spáchaných na Ukrajine a mimo nej.

Prečítajte si viac o našej práci